Prof. Dr. Mustafa Sarı iyi haberi verdi: Marmara direniyor

Prof. Dr. Mustafa Sarı iyi haberi verdi: Marmara direniyor

Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Denizi’nde son yaptığı dalışlarda dipteki yaşamın canlanmaya başladığını gördüğünü ve denizin sabrettiğini söyledi. Prof. Dr. Sarı, “Hem kayaların üzerindeki hem müsilaj

Müsilaj Bilim Heyeti abonesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Abonesi Prof. Dr. Mustafa Sarı, müsilajı ‘deniz yangını’ olarak belirleyerek, “Denizin altındaki yangın suratından gördüğümüz kayıplar, mevcut tahribatın ancak hudutlu ve minik bir kısmı. Balıklar, sert ve yumuşak mercan toplulukları, sünger toplulukları çok büyük hasar gördü” dedi. Kıyıdan itibaren 30 metre derinliğe kadar olan kıyısal alanda bulunan tam sünger topluluklarının can verdiğini ifade eden Prof. Dr. Sarı, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede, “Haziran 2021 tarihinden Nisan 2022 tarihine kadar her hafta kumpaslı yaptığım dalışlarda, neredeyse bir tane canlı sünger topluluğuna rast gelmedim. Nisan ortasından itibaren başlayan canlanmayı, bayram evveli fotoğraflama kısmetim oldu. Bu canlılığı görmek beni bizzat çok mutlu etti” dedi.

'ATIK YAĞ DÖKMEYELİM'

Prof. Dr. Sarı, her şeye karşın denizin sabrettiğini söyleyerek, “Süngerler canlanmaya başladı. Bu canlanmayı ‘Yaşasın, muvaffak olduk, müsilajdan kurtulduk’ gibi yanlış bir iletiye dönüştürmeden süngerlerin yaktığı umut ışığının peşine takılıp denize dayanak etmemiz gerekli. Bu surattan fertsel olarak denize dayanak etmemiz gerekiyor. Mademki deniz sabrediyor haydi şimdi gizeme bizde. Lavabolarımızdan bir damla dahi atık yağ dökmeyelim. Zira 1 litre atık yağ döktüğümüzde bin ton deniz suyuna pisliyoruz. Konutlarımızda rakamı 10’un üzerinde olan, ismi paklik maddesi, aslı zehir olan kimyevi kullanımını fertsel olarak yarı yarıya eksiltebiliriz” biçiminde konuştu.

Prof. Dr. Sarı, geçen seneden beri müsilajla çaba mevzusunda çok şey yapıldığını vurgulayarak, “Ancak 40 yıldır yapmadıklarımızı, bir seneye sığdırıp denizin yükünü eksiltemedik. Tam atık arıtma kuruluşlarının ileri biyolojik arıtmaya dönüştürülmesi kararını alıp belediyelere 3 sene vakit verdik. Sanayi kuruluşlarına müteveccih teftiş gevşedi. Denizde fluluk yüksek, fazla yosun artması mevcut. Müsilaj yaradılışı için su sıcaklığı hariç tam koşullar hazır gibi. Önümüzdeki günlerde su sıcaklıkları yeni bir müsilaj yaradılışını tetiklerse sürpriz olmaz” dedi.

SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞMIŞTI

Prof. Dr. Sarı, denizdeki canlanmalı sosyal medya hesabından yaptığı resimli paylaşımla duyurmuştu. Sarı, “İyi haber! Dipte müsilaj balçığı eksilince bir sene sonra süngerler canlanmaya başladı. Deniz kestaneleri kıyılarda süratle arttı. Müsilajın ekosistemi değiştirici tesirlerini üryan gözle görüyoruz. Yeni bir müsilaj yaradılışı ortaya çıkarsa tüm canlılığı yine kaybedeceğiz” demişti.

Prof. Dr. Mustafa Sarı iyi haberi verdi: Marmara direniyor