Prof. Dr. Necmi İlhan, gençlerde vaka artışının 3 sebebini açıkladı

Prof. Dr. Necmi İlhan, gençlerde vaka artışının 3 sebebini açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 65 yaş üstü şahısların son 1 ayda toplam hadiseler içindeki oranının yüzde 14,39'dan 11,3'e düştüğünü, gençlerin etkin hadiseler içindeki oranının ise çoğaldığını…

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Ulus Sıhhati Ana Bilim Dalı Başkanı ve Bilim Heyeti Abonesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, genç popülasyonun etkin hadiseler içindeki oranının çoğalmasının 3 sebebi olduğunu söyledi. Gençlerdeki olay çoğalışına ait DHA'ya değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. İlhan, Avrupa'da ve Türkiye'de olayların çoğaldığını belirtti. İlhan, "Dolaşımın devam etmesi, insanların toplu olarak bir arada bulunmaları. Bir arada bulunmalar, konutlarda da olabiliyor, sosyal mekanlarda da olabiliyor. İnsanlar toplanınca ister istemez hadiseler çoğalıyor. Bir de mutant virüsün bakan beyin ifadesiyle yüzde 75'ten fazla olduğunu düşününce o zaman bulaşın çok daha fazla ölçüde olduğunu düşünmek muhtemel. Tabir yerindeyse sinerjik tesir yapıyor. Hem dolaşım çoğalıyor hem de mutant virüs var olduğu için hadiseler çoğalıyor" dedi.

'GENÇ POPÜLASYONDA OLAY ARTIŞININ 3 SEBEBİ VAR'

Prof. Dr. İlhan, olaylardaki yaş dağılımına ait, "Burada olayların yaş dağılımı değişiyor mu? Şöyle bir yosunu var, 'Artık koronavirüs gençlerde hastalık yapıyor' diye. Bunu kusura düşmemek için iyi açıklamak gerekiyor. Öğreniyorsunuz, 65 yaş üzeri büyüklerimizi aşıladık. Şu anda 60 yaş üzeri aşılama devam ediyor. 65 yaş üzeri büyükler aşılandıkları için enfekte olsalar dahi hastalığı hafif geçiriyorlar. Evet, gençlerde daha çok görünüyor, 20 ile 60 yaş arasında. Neden genç popülasyon daha çok hasta? 65 yaş üzeri aşılandığı için o yaştaki yurttaşlarımızda hastalık daha az görülüyor. Ayrıca 65 yaş üzeri yurttaşlarımız daha çok konuttalar halihazırda. Bunun ötesinde 20 ile 60 yaş arası yurttaşlarımız daha çok dışarıdalar, daha çok dolaşımda bulunuyorlar. Enfekte olma tehlikeleri daha yüksek. Bir de bunlara üçüncü olarak mutant virüs ilave ettiğimizde, dolaşımın da daha fazla olduğunu düşündüğümüzde mutant virüs bunun üzerine sinerjik tesir yapıyor. 20 ile 60 yaş arasında daha fazla rakamdaki şahısta da hastalık ortaya çıkıyor" diye konuştu.


Prof. Dr. Necmi İlhan, gençlerde vaka artışının 3 sebebini açıkladı

'GENÇLERDE MUTANT VİRÜSÜN GÖRÜLMESİ NATÜREL NETİCE'

Prof. Dr. İlhan, mutant virüsün daha çok gençlerde görülüp görülmediğiyle alakalı "Bir yerde ne kadar çok dolaşım varsa virüs bulaşının o kadar fazla olduğunu, insanlar ne kadar çok kapalı civarlarda toplanıyorsa virüs bulaşının fazla olduğunu artık hepimiz öğreniyoruz. Haliyle gençlerin daha çok dolaşımda olduğunu, daha çok bir arada olduğunu da öğreniyoruz. Bunun üzerine de mutant virüsün bulaştırıcılığı ilave edilince gençlerde mutant virüs bulaşının daha fazla olması ve onlarda da mutant virüsün daha fazla görülmesi çok natürel netice" dedi. 

'DAHA KISA ZAMANDA BULAŞIYOR'

Prof. Dr. İlhan, mutant virüsün bulaştırıcılık özelliğinin fazla olduğunu andırdırarak, "Bulaştırıcılığı eksiltecek yaklaşımlar yapmak gerekiyor. Daha kısa vakitte bulaşıyor. Maskeyi iki ya da tek takmak arasında çok da fark yok. Ehemmiyetli olan maskeyi doğru takmak. Bir yurttaşımız toplu taşıma ile işe gidip geliyorsa ya da girdiği market çok kalabalıksa çift maske takabilir. Bunun yanı gizeme yaz da geliyor, kapalı alanları havalandırmak gerekiyor, bu çok ehemmiyetli. Bu konutlarımız için de iş yerlerimiz için de sosyal alanlar için de geçerli. Daha az virüs ile bulaştığı için daha az yoğunluktaki virüs ile bulaştığı için mutant virüsün daha kısa zamanda bulaştığını söyleyebiliriz ama net bir sayı söylemek muhtemel olmaz" diye konuştu.