Prof. Dr. Nurettin Yiyit sevindiren haberi duyurdu: İstanbul'da ayakta başvuru yüzde 20 düştü

Prof. Dr. Nurettin Yiyit sevindiren haberi duyurdu: İstanbul'da ayakta başvuru yüzde 20 düştü

Prof. Dr. Feriha Öz Acil Vaziyet Sağlık Kurumu Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, koronavirüs önlemleri kapsamında 17 gün uygulanacak bütün kapanma evvelinde açıklamalarda bulundu. Prof. Dr.…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın İstanbul'daki hadise rakamlarında yüzde 20 düşüş olduğunu açıklamasının ardından DHA'ya konuşan Prof. Dr. Feriha Öz Acil Vaziyet Sağlık Kurumu Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, 17 günlük bütün kapanma evveli son gidişatı değerlendirdi. Prof. Dr. Yiyit, "Hadiselerimiz oldukça yüksekti öğreniyorsunuz. Ama bir evvelki hafta itibariyle biz ayaktan müracaatlarda yüzde 20'lik düşüşe gitmeye başladık. Şimdi bunun uyuyan hastaya yansıması da artık düşüş lehine döndü. Biz artık taburculuk lehine ilerliyoruz. Ve yüzde 25'lik dilimlerle de uyuyan hasta sayımızın düştüğünü görüyoruz. Bunun artık önümüzdeki haftadan itibaren yoğun bakımlara da yansımasını bekliyoruz. Artık yoğun bakım rakamlarımız düşmeye başlayacak. Ve sonra da vefat rakamlarımız düşmeye başlayacak. O an geldiğinde hakikatinde belki daha çok mutlu olmaya başlayacağız" dedi.

"DÜN 65 HASTA YATIRDIM AMA 120 HASTA TABURCU ETTİM, BU ÇOK HOŞ BİR SAYI"

Uyuyan hasta rakamında düşüş yaşandığını ve sayıların mutlu edici olduğunu belirten Prof. Dr. Nurettin Yiyit, "Dün 65 hasta yatırdım ama 120 hasta taburcu ettim. Bu bizim için çok hoş bir sayı. Zira 100-130 hastaya yatırdığımız ama taburcu edemediğimiz günler vardı. Taburculuk lehine düşmüş olmak elimizi çok kuvvetlendirdi, mutlu etti ve geleceğe dair de çok hoş bir bilgi bu. Zira takribî bir hafta içinde yoğun bakımlara yansımaya başlayacak. Yoğun bakım sayılarımızın gerilediğini göreceğiz. Ama bizi hakikat vefat rakamlarımızın düşüşü mutlu edecek. Bu düşüşü ilerleyen bir 10 günlük dilimde görmeye başlayacağızö biçiminde konuştu.

Prof. Dr. Nurettin Yiyit sevindiren haberi duyurdu: İstanbulda ayakta başvuru yüzde 20 düştü

"17 GÜN SONRA GECİKMİŞ BİR BAYRAMI, SAYILARIN HOŞLUĞUYLA KUTLAYACAĞIZ"

Prof. Dr. Yiyit laflarına şöyle devam etti;

"Genel durum şu, artık iniş trendindeyiz ve bunun bu biçimde devam etmesiyle, belki yeni kısıtlamalarla çok daha hoş sayıları hep beraber konuşuyor olacağız. Az daha sabır diyorum. Bu sabrın sonunda da gecikmiş de olsa,  17 gün sonra gecikmiş bir bayramı, sayıların hoşluğuyla kutlayacağız, diye düşünüyorum. Hakikatinde bu yarıyılda mutant virüs sebebiyle azıcık talihsiz gibi gözüksek de talihli olduğumuz mevzularda var. Bunlardan bir tanesi, aşı vesilesiyle daha genç yaş grubuyla uğraşıyoruz. Bir de bir senelik deneyimin getirdiği kazanımla yol yürüyoruz. Hakikatinde bir evvelki dalgayla mukayese ettiğimizde pozitif sayı ne kadar yüksek olsa da daha az hasta yatırıyoruz. Bu hakikatinde büyük bir kazanım ve aşının bize getirdiği bir nimet."

Prof. Dr. Nurettin Yiyit sevindiren haberi duyurdu: İstanbulda ayakta başvuru yüzde 20 düştü