Prof. Dr. Orhan Şen açıkladı: Sıcaklıklar yükseliyor, Antalya ve Muğla'da orman yangını riskine dikkat!

Prof. Dr. Orhan Şen açıkladı: Sıcaklıklar yükseliyor, Antalya ve Muğla'da orman yangını riskine dikkat!

Avrupa sıcak havanın tesirinde... Bir çok ülkede 40 dereceyi aşan sıcaklar vefatlara bile neden oldu. Peki Türkiye'de önümüzdeki günlerde hava nasıl olacak? CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan

Canlı yayında 'Haftasonunda hava nasıl olacak?' sualine cevap veren Prof. Dr. Şen, şu ihtarlarda bulundu:
"Üşüyoruz. Sebeplerinden biri rüzgar. Rüzgar Marmara bölgesinde kuzeyden estiği için deniz üzerinden azıcık daha soğuk hava getiriyor o surattan. Yoksa hava sıcaklığı İstanbul'da 28 derece etrafında şu anda.

YARINDAN İTİBAREN SICAKLIKLAR YÜKSELİYOR

Yarından itibaren ısınmaya başlıyor Türkiye'nin batı bölgelerinde... Buna Marmara, Ege ve Akdeniz dahil olmak üzere... Avrupa'yı kasıp kavuran, şu anda sanırım 2-3 bin şahıs can vermiş sıcak havadan. O da Türkiye'ye geliyor ama Türkiye'yi kıyısından, köşesinden tutacak. Sıcaklıklar 3-4 derece, bazı yerlerde 5-6 derece yükselecek.

İSTANBUL'DA SICAKLIK 34 DERECEYE ÇIKACAK

İstanbul'un sıcaklığı 28 derece ise bugün o zaman cuma-cumartesi-pazar günleri 33-34 derecelere kadar çıkacak demektir. Trakya'da Edirne'de zati 40 derecelere kadar çıkar. İzmir'de, Muğla'da Antalya'da 40 dereceleri belki aşma olasılığı var. Ne zaman? Haftasonuna kadar. Hatta belki Pazartesi günü de bu sıcak hava devam edecek.

YAĞIŞ YALNIZCA DOĞU KARADENİZ'DE

Bugünlerde yağış yok. Yağış yalnızca bugün Doğu Karadeniz'de var. Orta Karadeniz'in kıyı kesiminde, doğu Karadeniz'in kıyı ve iç kesimlerindeki Kars, Ardahan etraflarında... Ama çok riskli bir yağmur değil.

NEM EKSİLİYOR, YANGIN TEHLİKESİNE DİKKAT!

Haftasonu nem de eksiliyor Antalya ve Muğla etraflarında. Sıcaklık yükseliyor. Orman yangınları tehlikeyi yükseliyor demek. Önlem almak gerekli."

AVRUPA'YI KASIP KAVURAN SICAKLAR TÜRKİYE'DE TESİRLİ OLACAK MI?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Varsayım Uzmanı Fevzi Burak Tekin de  Avrupa'daki fazla sıcakların Türkiye'de önümüzdeki günlerde görülme tehlikesinin olmadığını söyledi. Tekin, "Hafta sonu ve pazartesi günü Marmara’nın batısı, kıyı Ege ve Akdeniz’in kıyı kesimlerinde hava sıcaklığı mevsim sıradanlarının 4 ile 6 derece üzerinde izleyecek. Başka Bir Deyişle sıcak hava ülkemizde daha dar bir alanda tesirli olacak. Fakat Avrupa ile karşılaştırıldığında fazla bir sıcak hipotezimiz mevzubahisi değil" dedi.

İSTANBUL'DA TEMMUZ'DA RÜZGAR TESİRLİ OLDU AMA AĞUSTOS'TA SICAKLIKLAR ÇOĞALACAK

İstanbul son senelerin en fazla sağanak ve rüzgarın tesirli olduğu temmuz ayını yaşıyor. Sıcaklıklar sene boyu mevsim sıradanlarının altında izledi. Her sene temmuz ayında vasati 37 derece sıcaklık beklenirken İstanbul'da bu sene temmuz ayının ilk iki haftasında en fazla 29.5 derece sıcaklık görüldü. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Gözlem Evi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adaletli Tek, ağustos ayında sıcaklıkların mevsim bayağılarına döneceğini ifade etti. Adaletli Tek, "100 senelik ölçümler var, azami sıcaklık 43.7 olmuştu. Bu bedellere şu an için çok yanaşılacak gibi gözükmüyor. Önümüzdeki günlerde İstanbul için 30-37 derece sıcaklıklar gözükebilir" dedi.