Prof. Dr. Orhan Şen'den canlı yayında Marmaris yangını için kritik uyarılar

Prof. Dr. Orhan Şen'den canlı yayında Marmaris yangını için kritik uyarılar

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, CNN TÜRK canlı yayınında Marmaris'te 3 gündür devam eden orman yangınına ait önemli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Şen, rüzgarın şiddetinin çoğalacağını

Muğla'nın Marmaris ilçesinde salı günü akşam saatlerinde çıkan orman yangınıyla gayret sürüyor. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Marmaris'teki hava koşullarını canlı yayında değerlendirdi. Bugün ve yarının kritik olduğunu belirten Prof. Dr. Şen, "Bugün gece 10'a kadar saldırı rüzgar çoğalacak. Buna çok dikkat etmemiz gerekiyor" dedi.

İşte Prof. Dr. Orhan Şen'in açıklamaları...

Şiddetin 2 tane şiddeti vardır. Biri süratidir bir de rüzgar ara gizeme saldırı yapar. Bu saldırı esnasında yangının olduğu bölgede oradaki kıvılcımları alır daha süratli uzağa doğru atar. Bu da yangının daha sürati dağılmasına yol açar. Rüzgar banal bir süratte izlerken birden bire süratini artırır. Bu takribî yüzde 30'a kadar artırır süratini. Banal süratine baktığımız zaman 30 kilometre/saatlik sürat vardır ama saldırısı 50 kilometre/saati bulabilir. Akşam saatinde de saldırı daha çok çoğalıyor. Demek ki bugün gece 10'a kadar saldırı rüzgar çoğalacak. Buna çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Prof. Dr. Orhan Şenden canlı yayında Marmaris yangını için kritik uyarılar

YARIN SABAH RÜZGAR SALDIRISI DÜŞÜYOR

Cumartesi günü sabaha karşı rüzgar saldırısı düşüyor. 30 kilometre/saate kadar düşecek. Yarın öğlen tekerrür yükseliyor ve 50 kilometreyi aşıyor. Rüzgarın saldırısı yangının genişlemesine neden oluyor. Vadilerde rüzgar çok ivedi güzergah değiştirebilir. Rüzgar sürati bugün 25 km ortamında ama saldırısı yüksek.

Bu bölgede genel olarak rüzgar fazladır. Şayet poyraz olsaydı daha riskli olurdu, o zaman nem yüzde 20'nin altına düşürdü ve alevlenme sıcaklığı çok daha eksilirdi. Bugün yüzde 53'lük nem var, fena değil. Nem yüzde 40'ın altına düşerse problem olur.

BUGÜN VE YARIN KRİTİK

Sıcaklıkta da problem yok. Yarın gece 25 dereceye düşecek. Sıcaklık da çok ekstrem değil. Sıcaklık ve nemde kritik seviyede değiliz ama rüzgar ehemmiyetli. Temenni bugün ve yarın kritik. Rüzgar kuzeybatı doğrultulardan güçlü esiyor. Bu rüzgar havadan müdahaleyi etkilemez. Temel yangını söndürme kara harekatıdır. Akşamları hava harekatı yapamıyorsak kara harekatı yapmamız gerekli.

Teknik personeller ortak akılda ki, yangını söndürdükten sonra soğutma çalışmasına geçecekler. Dağılma henüz bütün olarak yasaklanamadı.