Prof. Dr. Sami Öztürk uyardı! Bahar alerjisi olanlara korkutan uyarı: Koronavirüse yakalanma riski daha fazla

Prof. Dr. Sami Öztürk uyardı! Bahar alerjisi olanlara korkutan uyarı: Koronavirüse yakalanma riski daha fazla

Bahar aylarının gelmesiyle görülen saman nezlesi koronavirüs açısından tehlike teşkil ediyor. Alerjik Hastalıklar ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sami Öztürk yaptığı açıklamada saman…

Bahar alerjilerinin polen mevsiminin gelmesiyle beraber burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, aksırma, burun ve göz kaşıntıları, gözde sulanma, göz kızartıları, surat ve bedende kaşıntılar, soluk darlığı ve hışırtılı solunum olarak ortaya çıktığını belirten Alerjik Hastalıklar ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sami Öztürk, koronavirüs ve bahar alerjileri hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi.

Prof. Dr. Sami Öztürk uyardı Bahar alerjisi olanlara korkutan uyarı: Koronavirüse yakalanma riski daha fazla

"HER 4 BİREYDEN 1’İNDE ALERJİK HASTALIK VAR"

Türkiye’de her 4 bireyden 1’inde alerjik hastalık olduğunu anımsatan Prof. Dr. Sami Öztürk, “Alerji daha çok orta ve genç yaş gurubunu kapsamakta. Cemiyetin takribî yüzde 20 ila 40’ı alerjik nezleye sahiptir. Özellikle yapılan çalışmalarda 10 ila 20 yaş gurubu arasında cemiyetin yüzde 20-25 arasında alerjik nezlesi olduğu tespit edilmiştir. Bu hayli yüksek bir sayı. En çok tesadüfülen alerjik hastalık ne yazık ki saman nezlesi. Saman nezlesi olan şahısların yüzde 30 ila 50 oranında astım hastalığı bulunuyor. Bu surattan polen alerjisi olanların tanıları konmadıysa alerji ten testi ile tanılarını koydurmaları, alerji ilaçlarını kumpaslı kullanmaları ve alerji uzmanı hakimiyetinde rehabilitasyonlarını sağlayarak hastalıklarının astıma dönmesini yasaklamaları ve hekim teklifiyle ilaç kullanarak da yanlış tanıların konmasını önlemeleri gerek” ihtarında bulundu.

"SAMAN NEZLESİ OLANLAR KORONAYA KARŞI DİKKAT"

Saman nezlesi olan şahısların koronavirüs hastalığına tutulma tehlikesinin daha fazla olduğunu anlatan Prof. Dr. Sami Öztürk, “Bunun sebebi şahısların burun kaşınması, tıkanması, göz sulanması ve kaşıntısı sebebiyle ellerini burunlarına götürme gereksinimlerinin çoğalması, gözlerine elleriyle temas etmeleri, maskelerini sık sık çıkartıp burunlarını arınmalarıdır. Enfekte olmuş ellerin temasının çoğalmasından dolayı ne yazık ki saman nezlesi olan hastalarda koronavirüs hastalığı bir ölçü daha fazla görülecek. Bu da risk talep edecektir” dedi.

ALERJİ SANDILAR KORONAVİRÜS ÇIKTI

Koronavirüs hastalığı ile alerjik nezlenin ortak bulguları olduğunu anımsatan Prof. Dr. Sami Öztürk, “İkisinde de öksürük, soluk darlığı olabiliyor, burun tıkanıklığı stilinde yakınmalar alana gelebiliyor. Geçen sene hastalarımız burun tıkanması, geniz akıntısına bağlı öksürük, soluk darlığı yakınmalarıyla geldiğinde ‘Bende de koronavirüs hastalığı var mı?’ diyerek danıştılar. Tetkiklerde polen nezlesi tespit edilen bu şahıslar birtakım ilaçlarla hafifletildi ve koronavirüs hastalığı olmadığı tespit edildi. Koronavirüs hastası olup da bahar nezlesi varsayıp hekime gitmeyenler ya da geç gidenler de oldu. Bunlar hastalığın teşhisini geciktirdi ve virüsün akciğere inmesiyle koronavirüs zatürresi olup rehabilitasyonu geciken hastalarımız da oldu” diye konuştu.

"3-4 SAATTE BİR MASKE FARKLILIĞI KOŞUL"

Prof. Dr. Öztürk, polene bağlı görülen alerjik nezle ve göz nezlesine karşı şu tekliflerde bulundu:

 "Bunlardan birincisi, polenin çok olduğu sabah saatlerinde ve rüzgarlı saatlerde dışarı çıkılmamalı. Kesinlikle maske ile dış etrafta gezilmeli, bunun haricinde güneş gözlüğü takılmalı. Şayet bu temkinleri alırsak alerjik nezle ve göz nezlesi yakınmalarımız büyük oranda eksilecek. Şayet alerjik nezleye ya da göz nezlesine bağlı elimizi, burnumuza ve gözümüze götürme lüzumumuz varsa olasıysa elimizi yıkayarak ya da dezenfekte ederek burun ve göz pakliği yapmayı nasihat ediyoruz. Bu şahısların gün içinde sık sık maskelerini değiştirmelerinde fayda var. 3-4 saatte bir maske farklılığından hastalarımız fayda görecektir. Alerjik nezlede öncelikle alerjenlerden başka bir deyişle polenlerden korunmayı öneriyoruz. Bunlardan birincisi dış etrafta kesinlikle maske takılması, ikincisi birey konuta geldiği zaman kesinlikle giysilerini çıkarıp duş almasıdır. Burunda ve gözde polenler biriktiğinden konuta gelindiği ya da dükkanına gidildiği zaman su ile surat ve burun pakliği şahsı hafifletecektir. Sabah erken ve rüzgarlı saatlerde dış etrafa çıkılmaması polenlerle teması eksilterek şahsın alerjik nezle olmasını büyük oranda yasaklayacaktır."