Prof. Dr. Şen'den İstanbullulara önemli uyarı! Dikkatli olun, yarına kadar sürecek

Prof. Dr. Şen'den İstanbullulara önemli uyarı! Dikkatli olun, yarına kadar sürecek

Meteoroloji tarafından yapılan ihtarlara göre özellikle Marmara Bölgesi, İstanbul ve etrafı ve kıyı Ege’de bugün güçlü poyrazın tesiri altında kalıyor. Mevzuyla alakalı ehemmiyetli açıklamalarda…

İşte CNN Türk Meteoroloji Uzmanı Orhan Şen’in açıklamaları:

Bugün İstanbul’da poyrazın tesirli olacağı söylendi meteoroloji tarafından. Bu yıl Türkiye genelinde gizeme dışı vakalar peş peşe yaşanıyor.

Türkiye Mart ayı kışın en sert ayı olarak geçirdi. Güçlü bir rüzgar var, genellikle Marmara etrafında tesirli olacak rüzgar. Ancak İstanbul'da güçlü poyrazın yarından itibaren tesirini yitirmesi bekleniyor.  Bu rüzgarın tesiri ile iç Anadolu ve Marmara’da sıcaklıklar düşüş gösteriyor.

Prof. Dr. Şenden İstanbullulara önemli uyarı Dikkatli olun, yarına kadar sürecek

80 KİLOMETRE'Yİ GEÇEBİLİR ÇOK DİKKATLİ OLMAMIZ GEREKLİ

Bu rüzgarın tesiri ile soğuyacak olan sıcaklığın düşmesi ile Kütahya, iç Ege’de bolu etrafında kar yağışı da bekleniyor. Öncelikle rüzgar ile alakalı önlemleri almamız gerekli. Çatılardan uzak duralım zira Marmara bölgesinde ve kıyı Ege’de rüzgar sürati zamanla çok güçlü fırtına biçiminde esebilir. 80 kilometre’yi geçebilir bu sebeple çok dikkatli olmamız gerekli. Bunlar gizeme dışı vaka olarak önümüze geçiyor. Yarından itibaren ilk baharın ikinci ayına giriyoruz ama soğuk hava geliyor azıcık üşüyeceğiz.

Prof. Dr. Şenden İstanbullulara önemli uyarı Dikkatli olun, yarına kadar sürecek

PAZARTESİ TEKERRÜR YAĞIŞ GELİYOR

Mart’tan bıraktık ilk baharın birinci ayından bıraktık ama bol yağış oldu. Nisan ayında da sıralı meteorolojik vakalar bekliyoruz. Mart ayında ağaçların çiçek açması gerekiyordu ancak soğuktan donmalarına neden oldu. Nisan ayının ikinci haftasından itibaren sıcaklıkların yükselmesi bekleniyor. Mart ayın ortalamalarından 3-4 derece daha altta sıcaklıklar. Cuma günü azıcık ısınma var ancak Pazar ve pazartesi günleri tekerrür yağış geliyor. 10 derecenin altına düşmeyecek gibi görülüyor İstanbul’da hava vaziyeti.

Uzun vadeli hipotezlere baktığımız zaman nisan ayının ikinci haftasında bahar sıcaklıklarına gelebiliriz. Yağış varsayımını yapmak çok güçtür ama yağışlar da bekleniyor.

Bugün Akdeniz kıyılarında ve güney Ege’de gök hengameli sağanak yağış var, Marmara bölgesi de yağışlı gösteriyor. İstanbul’da havalar cuma günü güneşlenecek.

METEOROLOJİ'DEN MARMARA'YA UYARI!

Çok bulutlu havanın dominant olacağı Marmara Bölgesi'nin genelinde aralıklı yağmur öngörülüyor.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, bölgede çok bulutlu hava bekleniyor.

Bölge genelinde aralıklı yağmur öngörülüyor. Sıcaklıkların ise mevsim olağanları etrafında olacağı varsayım ediliyor.

Rüzgarın, genellikle kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden orta güçte, genelinde güçlü ve yer yer fırtına biçiminde esmesi beklenen bölgede negatifliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması isteniyor.