Prof. Dr. Sertaç Özer 'ölüme kadar götürebilir' diye uyardı! Aman dikkat...

Prof. Dr. Sertaç Özer 'ölüme kadar götürebilir' diye uyardı! Aman dikkat...

Çukurova Üniversitesi ÇÜ Yiyecek Mühendisliği Kısmı Öğretim Azası Prof. Dr. Mehmet Sertaç Özer, profesyonel biçimde satış yapan internet sitelerinin dışında sosyal medya platformlarında satışa…

Koronavirüs sürecinde satın alma alışkanlıkları değişti. Bir Hayli şahıs yiyecekten, giyime kadar gereksinimlerini internet üzerinden verdikleri siparişlerle karşılamaya başladı. Kalabalığa girmeden, zaman tüketmeden tek tuşla ya da telefonla yapılan alışverişler, insanlara büyük basitlik sağladı. Bunu profesyonel biçimde yapan sitelerin dışında sosyal medya platformlarında satışa sürülen besinlerin muhtelif tehlikeler taşıdığını belirten ÇÜ Yiyecek Mühendisliği Kısmı Öğretim Azası Prof. Dr. Mehmet Sertaç Özer, özellikle et, süt ve konserve grubu mahsullerin bireyi vefata kadar götürecek vaziyetlere yol açabileceğini kaydoldu. 

'SIHHAT KAZANALIM DERKEN HASTALANABİLİRİZ'

Sosyal medya platformlarından satışa sunulan besinlerin imal, nakliye ve depolama sırasında, pek çok yiyecek tehlikesini barındırabileceğine dikkati sürükleyen Prof. Dr. Mehmet Sertaç Özer, "Özellikle sütlü tatlılar bozulmaya son derece yatkın mahsullerdir. Süt, süt yağı, süt kreması kapsayan mahsullerde insanları hasta edebilecek bozulmalarla karşı karşıya gelebiliyoruz. Bir değişik tehlikeli mahsul grubu ise içinde beyaz veya kırmızı etlerin bulunduğu mahsullerdir. Yöremizde çokça harcanan ve çokça da satılan içli köftelere çok çok dikkat etmemiz gerekiyor. Sebze ve meyve konserveleri de tehlikeli mahsul grubundadır. Geçenlerde sebze konservelerinin de sosyal medya sitelerinden satışa sunulduğunu gördüm. Bunların tamamı rastgele bir şekilde imal ve lojistik hakimiyeti olmayan, depolamasının ve harcayıcıya nasıl eriştirildiğinin net öğrenilmemesi gidişatında çok ciddi anlamda yiyecek tehlikeleri kapsayabilir. Sıhhat kazanalım derken, 'anne eli dokunmuş gibi' mahsuller harcayalım derken hastalanabiliriz" diye konuştu. 


Prof. Dr. Sertaç Özer ölüme kadar götürebilir diye uyardı Aman dikkat...

'PROFESYONEL ÜRETİCİLERİ SEÇİM EDELİM'

Bu besinlerin sıhhat açısından yaratacağı tehlikeleri anlatan Prof. Dr. Özer, "Bunlar fiziksel, kimyevi, mikrobiyolojik ve toksikolojik yiyecek tehlikeleri kapsayabilir. Kısa vadede anlık, akut zehirlenmelere yol açabilir. Bunların rehabilitasyonu çoğunlukla muhtemel. Ama muhtemel olmayan vefata kadar giden vaziyetler hiç kuşkusuz karşılaşabileceğimiz tehlikelerdir. Uzun vadede, bu tip yiyecek tehlikelerini taşıyan mahsulleri harcadığımız takdirde bedenimizde istenmeyen, misalin karaciğer üzerinde birtakım negatif tesirler karşımıza çıkacaktır. Bu sebeple profesyonel üreticilerin ürettiği ve profesyonel şekilde pazarladığı mahsulleri seçim edelim. Masum kabul edebileceğimiz veya tehlikesiz-düşük tehlikeli besinler grubunda olabilecek ekmek, tuzlu kurabiyeler, minik atıştırmalıklar, erişte veya zeytin gibi kuru yiyecekleri internetten alımlarla pandemi sürecini harcayabiliriz" dedi. 


Prof. Dr. Sertaç Özer ölüme kadar götürebilir diye uyardı Aman dikkat...

'AMBALAJ VE KOKUYA DİKKAT EDİLMELİ'

Satın alınan yiyecek mahsullerinde dikkat edilmesi gerekenleri sıralayan Özer, şöyle konuştu: 

"Ben yiyecek maddesini sipariş verdiğim ya da marketten satın aldığım zaman ilk olarak dış ambalajına dikkat ederim. Ambalaj tamlığı var mı, ambalajın üzerinde rastgele rahatsız edici yabancı madde var mı öncelikle buna bakarım. Natürel ki mikroorganizmaları, çok minik canlıları görme kısmetimiz muhtemel değil. Bunları göremiyoruz, bu tehlikeyi kabulleniyoruz demektir. Ambalajı açtıktan sonra bozulmalarda en ciddi göstergeçlerden biri olan kokuya, yiyecek maddesinin kokusunda kendine has kokusunun haricinde bir koku var mı buna dikkat edilmelidir. Daha sonra yeniden gözle hakimiyette yiyecek üzerinde küflenme, bozulma ve eşi faaliyet reelleşmiş mi buna bakarız." 

Prof. Dr. Sertaç Özer ölüme kadar götürebilir diye uyardı Aman dikkat...