Prof. Kantarcı anlattı: Yangınla savaşma yolları

Prof. Kantarcı anlattı: Yangınla savaşma yolları

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi emekli öğretmenlerinden Prof. Doğan Kantarcı, orman yangınlarının nasıl söndürüldüğünü ve Türkiye’de yangınlarla daha aktif çaba için yapılması gerekenleri Hürriyet’e

Prof. Doğan Kantarcı yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

24 SAAT NÖBET KOŞUL

- Yangın mevsiminde Muğla bölgesi için gece düşüncesi de olan en az 2 helikopter 24 saat yangına hazır yakalanmalı.

- Orman teşkilatının yangın ihtiyata takımları, dozerleri, kuleleri yerli yerinde ve çalışır gidişattadır, yangına müdahalede gecikmesi olmaz. Kasvet şuradadır; birincisi, yangın çıktığı zaman müdahale edersiniz ama akşam, gece olmuşsa durmak zorundasınız. Arazözler, yangın müdahale takımları yol varsa gelebilir, bu tip sarp ormanlarda yangının önüne, başka bir deyişle henüz yanmamış ormana su atılır ki yangın oraya geldiğinde yavaşlasın. Bir yandan da yer takımları ağaçları keserek yıkar; paletli makineler şerit açar ki yangının önü alınır. Orman yollarından da itfaiye girer. Gece hepsini geri sürüklersiniz yoksa yangının içinde kalabilirler ya da alttan yukarıya duman, bacadan çekilir gibi çıkar, o zaman da emekçileri zehirler. Bu cins sarp arazi yangınlarını bir üçgen gibi düşünün; teşkilat personelleri üçgenin iki meyilli kenarlarından yangının cephesini daralta daralta üçgenin tepesinde yangını durdururlar.

KÖYLÜ YARDIM ETMELİ

- Yangın bir savaştır; yangın bölgelerinde deneyimli mühendis, firma müdürü ceddilmelidir. Tecrübesiz şahıslar bu bölgelere atama edilmemeli, şef yapılmamalıdır. Yerdeki meselemiz yangın geliştiğinde yangın müdahale takımlarını dinlendirecek yeni takımların olmayışı. Acilen gönüllüler eğitilip, onları yangınlarda idareyecek orman muhafaza memurlarının süratle kadroya alınması gerekiyor. Daha Öncekinden yangın olan ormanda köylüler söndürmeye katılmak zorundaydı. Köylünün yine yangına destekte gerekli yakalanması koşul.

- Türk Hukuk Kurumu uçakları yine vazife aldı. Büyük Rus uçak ve jetleriyle olmaz, Rus kaptanlar tehlikeli vadilere girmekte kararsız ederken; bizim kaptanlarımız vatan korunması yaptıklarından tehlike almaktan çekinmezler.

- Vatandaşların da otomobille giderken izmaritlerini yola atmamaları, ormanda mangal yapmamaları çok ehemmiyetli.

KUNDAKLAMA OLABİLİR

Kurak bir yaz geçiriyoruz, dolayısıyla yangın olağan, mevsimi. Ama durup dururken çıkmaz, birisi kundaklamış olmalı. Alttan ateşlemiş olmalı ki yangın yamaç yukarıya başlayıp, kuzeyden gelen esintiyle de dağıldı.