Putin isyanı bastırmak için acımasız komutanını Ukrayna'ya gönderdi!

Putin isyanı bastırmak için acımasız komutanını Ukrayna'ya gönderdi!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rus birliklerindeki başkaldırıları bastırmak için 'herkesin korktuğu' general 'Rüstem Muradov'u Ukrayna'ya yolladığı iddia edildi. Ukrayna'nın yayınladığı ses kayıtlarına

Adı açıklanmayan Amerika Birleşik Devletlerili üst düzey yetkililer geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklama ile Ukrayna'daki Rus subaylarının üstlerine itaat etmeyi yalanladıklarını ve Donbas'taki birliklerin 'yeterli süratte' çalışmadıklarını iddia etmişti.

Rus askerlerinin çıkardığı başkaldırılar reelinde yeni bir haber değil. Savaşın başladığı ilk haflardan beri bazı Rus askerlerinin savaşmayı yalanlayıp konuta dönmek istediği, kimilerinin şuurlu olarak kendilerini yaraladıkları hatta kimilerinin intihar ettikleri konuşuluyor.

MEŞHUR KOMUTAN İSYANI BASTIRMAK İÇİN UKRAYNA'YA SEVK EDİLDİ

The Daily Beast'de yer alan habere göre Rusya Devlet Başkanı Putin, birliklerdeki başkaldırıları bastırmak için Suriye'deki harekâtlar da dahil vahim muharebelerdeki rolü ile tanınan Korgeneral 'Rüstem Muradov'u Ukrayna'ya gönderdi.

Putin isyanı bastırmak için acımasız komutanını Ukraynaya gönderdi
Rüstem Muradov ve Rusya Devlet Başkanı Putin/ Kremlin.ru

Acımasızlığı ile tanınan Muradov askerlerin korktuğu bir komutan olarak belirleniyor. 2017 senesinde 'Rusya Federasyonu Kahramanı' unvanı verilen Muradov mükâfatını bizzat Putin'in ellerinden almıştı.

SES KAYITLARI ÇIKTI: "ATAYIP ELLERİNİ BAĞLADILAR VE OTOBÜSLERE BİNDİRDİLER"

Devam eden Rusya-Ukrayna savaşı 80'inci gününe girerken, Ukrayna istihbarat servisleri Rus askerlere ait olduğu iddia edilen 2 ses kaydı yayınladı. Ses kayıtlarının ilkinde Rus askerinin dostuna 'Muradov' adlı bir komutandan bahsettiği dinleniyor.

Asker emrin kimsenin devam etmek istemediği takımı disipline ettiğini belirterek,"Muradov geldi ve bir duruşma ayarladı. Değişik askerlere misal olsun diye komutanları soydu, ceplerindeki her şeyi çıkarıp ellerini bağladı ve onları otobüslere bindirip gönderdi" dedi.

Ukrayna kaynakları Rus askerinin dostuyla telefon görüşmesi yaptığı sırada nerede olduğunu açıklamadı. Ancak askerin laflarının Rus birliklerinin yaşadığı moral bozukluğuna bir misal olduğu belirtildi.

Putin isyanı bastırmak için acımasız komutanını Ukraynaya gönderdi
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

"PUTİN İHTİYAR BİR KAÇIK"

İkinci kayıtta ise hiddetli bir Rus askerinin kız dostuna tasa yandığı ve Putin için 'ihtiyar kaçık' dediği dinleniyor. Putin'in 9 Mayıs Zafer Günü'ndeki konuşmasını 'iğrenç' olarak belirleyen asker onu dinledikten sonra tam gün titrediğini söylüyor.

ASKERLER TÜKENME NOKTASINDA

Askeri analistler, Rus birliklerinin Ukrayna'ya girerken sarih kollarla karşılanmayı beklediklerini, ancak bunun yerine ağır bir direnişle karşılaştıklarını belirtiyor.

Askerler 'Barış eforu' olarak gittiklerine inandıkları savaşta hiçbir eksilme bulgusu göstermeyen uzun süreli bir çatışmanın içine çekildi. Ukrayna ve Batılı bağlaşıkları tarafından yapılan istihbarat aktüellemeleri, Rus ordusunun donanımının eksildiğini ve askerlerin tükenme noktasına geldiğini iddia ediyor.