Putin ve Aliyev, bölgesel sorunları görüştü

 Putin ve Aliyev, bölgesel sorunları görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Moskova'da toplandı. İki lider bölgesel meseleleri ve ekonomik ilişkileri görüştü.

Rusya'nın başşehri Moskova'da toplanan Putin ve Aliyev, görüşmenin medyaya sarih kısmında açıklamalarda bulundu.

Rusya ve Azerbaycan arasındaki ilişkileri değerlendiren Putin, ekonomi alanındaki ilişkilerin yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını sonrası düzelmeye başladığını belirtti.

Putin, bu alanla alakalı en kısa zamanda Rus kurulunun Azerbaycan'a gideceği bilgisini paylaşarak, iki ülkenin Kovid-19'la çaba mevzusunda iş birliği yaptığını söyledi.

Bölgesel meselelere de değinen Putin, şöyle devam etti:

"Elbette bölgedeki gidişatın çözüme kavuşturulması en ehemmiyetli mevzulardan biri kalmaya devam ediyor. Buna çok büyük alaka gösteriyorsunuz ve umursuyorsunuz. Uzlaşıcı çözümlerin bulunulması dolayısıyla sizlere teşekkür ederim. Bunlar her zaman en güç olanlardır. Ancak sorunun çözümünü istiyorsak ki; bunu istiyoruz, bu yoldan ilerlememiz gerekiyor. Şimdiye kadar bunu yapabildik."

"ÇATIŞMA SONRASI YARIYILIN MUHTEMEL OLDUKÇA ACISIZ GEÇMESİNDE KARARLIYIZ"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri değerlendirerek, "İkili ticaret hacmi, ilk senenin yarısında yükseldi. Bu çok ehemmiyetli zira geçen sene ikili ticarette yüzde 10’luk bir düşüş yaşandı." dedi.

Rusya ile erişim alanında da ilişkilerin büyüdüğünü vurgulayan Aliyev, Kuzey-Güney erişim holü üzerinden sevkiyatların yapıldığına dikkati çekti.

Savaş sonrası bölgedeki gidişata işaret eden Aliyev, bu mevzuda Putin ile devamlı temas halinde olduklarını, bunun bölgenin karara kavuşturulmasında ehemmiyetli rol oynadığını kaydoldu.

Aliyev, "Çatışma sonrası yarıyılın muhtemel oldukça acısız geçmesi mevzusunda kararlıyız. Ortak teşebbüslerimizle bunu muvaffak olabildiğimizi düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor