Putin'den bomba karar... Ukrayna için onları devreye soktu: Hepsi öldürmeye hazır!

Putin'den bomba karar... Ukrayna için onları devreye soktu: Hepsi öldürmeye hazır!

Ukrayna'ya başlattığı savaşta 'zafersiz istihbarat' sebebi hüsrana uğradığını düşünen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı medyasında peşe peşe çıkan haberler üzerine flaş bir karar verdi. Rus liderin

24 Şubat'ta Ukrayna'ya başlattığı işgal sonrası beklediği galibiyete erişemeyen Rusya Devlet Başkanı Putin'in savaştaki galibiyetsizlik sebebi ile Federal Güvenlik Servisi'ni FSB maksada koyduğu uzun vakittir öğrenilen bir reel.

Savaşta 'zafersiz istihbarat' ve 'cılız strateji' sebebiyle hüsrana uğradığını düşünen Rus lider daha evvel Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB dış istihbarat üniteyi başkanı Sergei Beseda'yı konut mapusuna almış, onlarca komutanı da kovmuştu.

ÇOK KONUŞULACAK FARKLILIK

2 ayı geride vazgeçen savaşta onlarca Rus komutan öldürüldü, Rus birlikleri hem asker hem de ekipman olarak ağır kayıplar verdi. Tüm bunların üstüne Rusya'nın Karadeniz filosunun amiral gemisinin tahrip edilmesi Rusya Devlet Başkanı Putin'i yeni kararlar almaya yöneltti.

İngiliz Telegraph Gazetesi bugün Putin'in Ukrayna'daki istihbarat işlemlerinin mesullüğünü Federal Güvenlik Servisi'nden FSB alıp, Rusya İstihbarat Teşkilatı'na GRU devrettiğini yazdı.

Putinden flaş karar... Ukrayna için onları devreye soktu: Hepsi öldürmeye hazır
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

ACIMASIZ RUS ASKERİ ÜNİTEYİ

Batı medyasının 'acımasız Rus askeri üniteyi' olarak nitelendirdiği GRU'nun 2018 senesinde Salisbury'de öldürülen Sergei Skripal'e suikast tertip ettiği iddia ediliyor.

BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA: BATI HABERLERİ

Rus liderin aldığı kritik kararın artta Federal Güvenlik Servisi'ne olan hiddetinin yanı gizeme son yarıyılda Batı medyasında çıkan haberlerin de olduğu öne sürülüyor.

Ukrayna'nın Amerika Birleşik Devletlerinden gelen istihbarat sayesinde Rusya'dan çok önde olduğu belirtilen haberlerde Amerika Birleşik Devletlerili yetkililerin savaşla alakalı verdiği sansasyonel bilgiler yer aldı.

Adı açıklanmayan üst düzey yetkililer Ukrayna'daki Rus subaylarının üstlerine itaat etmeyi yalanladıklarını ve Donbas'taki birliklerin 'yeterli süratte' çalışmadıklarını söyledi.

RUS ORDUSUNDA İYİLEŞME BEKLENİYOR

Rusya'nın ajan topluluğu mevzusunda uzmanlaşmış analist gazeteci Andrei Soldatov, GRU'ya verilen yetki sonrası Rus ordusunun performansını iyileştirebileceğini belirterek, "Elbette savaş alanında daha tesirli olacaklar, birliklerle temasları ve lojistikleri çok daha iyi." dedi.

"HEPSİ ÖLDÜRMEYE HAZIR"

Putin'in aldığı yeni kararla Ukrayna'da istihbarat bir araya gelmesinden mesul yeni ad, ismi suikast teşebbüslerine karışan Korgeneral Vladimir Alekseyev oldu.

General Alekseyev, Rusya Korunma Bakanlığı'nın teşkilatı 'öldürmeye hazır, sert adamlarla' doldurarak ajanlık becerilerini kuvvetlendirmeye çalıştığı 2012 senesinde GRU'nun ilk başkan yardımcılığına terfi etti.

ACIMASIZ VE KENDİNE GÜVENEN BİRİSİ

Analist Andrei Soldatov General Alekseyev'i şu laflarla belirledi;

"Alekseyev Suriye'deki askeri harekatı gördü ve Donbas'taki çatışmalara karıştı. Değişik subaylar onu acımasız ve düşüncesizliğe varacak kadar kendine güvenen biri olarak belirliyor. İngiltere ve Avrupa Birliği ise kendisini 2018'deki kimyevi silah hücumunu sorgulamakla yargılıyor"