Putin'den flaş 9 Mayıs mesajı

Putin'den flaş 9 Mayıs mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 9 Mayıs Zafer Günü sebebiyle eski Sovyet ülkeleri liderlerine tebrik mesajı gönderdi. Putin mesajında 'Bugün ortak görevimiz, değişik ülke uluslarına bu kadar acı

Ukrayna'daki savaş son sürat devam ederken Putin'in merakla beklenen 9 Mayıs mesajı yayınlandı.

Kremlin'in sitesinde yer alan açıklamaya göre Sovyet Zaferinin 77'nci yıldönümünde Putin tarafından kaleme alınan mesaj eski Sovyet ülkelerinin liderlerine sevk edildi.

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda 'Nazi Almanyası’nın kayıtsız şartsız teslimiyetini imza attığı tarih olan 9 Mayıs, Rusya'da Zafer Günü olarak kutlanıyor.

Mesajından 'Bugün ortak görevimiz, değişik ülke uluslarına bu kadar acı veren Nazizm'in yine canlanmasına mani olmaktır' ifadesine yer veren Putin, bu savaşta mağlup olanların ideolojik takipçilerinin intikam almalarının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Putin, ikisi de eski Sovyet Cumhuriyeti olan Ukrayna ve Gürcistan uluslarının zafer gününü de kutladı.

'1945'TE OLDUĞU GİBİ ZAFER BİZİM OLACAK'

Rus lider, Donetsk ve Lugansk ulus cumhuriyetlerinin başkanlarına yolladığı mesajlarda ise bugün askeri personelin ataları gibi, anavatanlarının Nazi'lerden kurtarılması için omuz omuza savaştığını kaydoldu ve,'1945'te olduğu gibi zafer bizim olacaktır' dedi

9 MAYIS PROVASI

Nazi Almanyası'na karşı zaferini kutlamaya hazırlanan Rusya'da hazırlıklar son sürat devam ediyor.

Dün Moskova’da askeri geçit merasiminin kostümlü provası yapıldı. Askeri uçaklar, Rus sancağının renklerinde duman püskürterek gösteri uçuşu yaparken Moskova yönetimi binlerce asker ve kıtalararası Balistik Füze gibi ağır silahlarla gövde gösterisinde bulundu.

Putin’in konuşmasıyla başlayacak merasimde ilk kez Rusya’nın son model kıtalararası hipersonik ‘Sarmat’ füzesini de alana çıkarması bekleniyor.

Geçitte klasik silahlarda ciddi kısıtlama olacağı ise şimdiden öğreniliyor. Ukrayna savaşında cephede kullanıldığı varsayım edilen T-80 tankları, ‘Koalitsia-SV’ obüs topları, termobarik ‘TOS-1’ füze sistemiyle kısa erimli hava savunma silahı ‘Pantser-S’ boy göstermeyecek.

Bazı siyasi gözlemciler Rusya lideri Putin’in Ukrayna’ya resmen savaş duyuru ederek Rusya’da seferberlik duyurusu yapacağını iddia ederken kimileri ise 9 Mayıs konuşmasında savaşı sonlandırma adımı atabileceğini dile getirmekte.