Putin'e yakın oligark Rus milyarderleri uyardı: 'Şaka değil, Putin çıldırdı'

Putin'e yakın oligark Rus milyarderleri uyardı: 'Şaka değil, Putin çıldırdı'

Rusya Devlet Başkanı Putin'e çok yakın olduğu iddia edilen ve adı açıklanmayan bir oligarkın Rus milyarderleri Putin'in us sıhhati konusunda uyardığı iddia edildi. İngiliz Dailymail Gazetesi'nin iddiasına

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaş 2 ayı geride bırakırken Rusya Devlet Başkanı Putin ile alakalı iddiaların arkasını art kesilmiyor.

Putin'in medyaya yansıyan görüntülerinde yüzünde ve boynunda fark edilen şişlikler ve hareketlerindeki kısıtlamalar nedeni ile Parkinson olduğu düşünülürken Rus liderin us sıhhati hem Rusya'nın hem de dünyanın en çok tartışılan konularından biri haline geldi.

PUTİN'İN ÇILDIRDIĞINA DAİR ÖYKÜLER 'ŞAKA' DEĞİL

Ukrayna işgali sonrası Avrupa ve Batı'nın yaptırım kıskacı altına giren Rus milyarderlerin son günlerdeki en büyük endişesi liderleri Putin'in us sıhhati.

Putin'e yakınlığı ile tanınan bir Rus oligark milyarder arkadaşlarına Putin'in psikiyatrik sıhhatinın giderek makûsa gittiğini ve çıldırdığına dair öykülerin şaka olmadığını söyledi. Adı açıklanmayan oligark Putin'in bozulan psikolojisi nedeni ile nükleer silah kullanabilme ihtimalinin 'çok hakikat' bir tehdit olduğu belirtti.

PUTİN'İ ÇOK YAKINDAN TANIYAN BİR AD

İngiliz Dailymail Gazetesi'ne konuşan kaynaklar laf konusu adın Rusya'da çok iyi tanınan ve Putin'i onlarca yıldır yakından tanıyan biri olduğunu belirtti.

Kaynağın iddiasına göre Rus milyarderler arasında ciddi bir travma laf konusu. Savaş karşıtı olanlar 'Putin'e meydan okumanın riskli olduğunu' bildikleri için suskunluklarını sürdürüyorlar, ancak hepsi çok endişeli.

MİLYARDERLER ARTIK PUTİN'E GÜVEMİYOR

Rus analist ve tahlilci gazeteci Christo Grozev, Putin'in hasta olduğuna inanan milyarderlerin artık liderlerine güvenmediğini iddia ediyor. "Putin'n sağlık vaziyeti hakkında kesin bir bilgiye sahip değilim" diyen Grozev "Oligarklar da dahil olmak üzere Putin'e yakın herkes onun hasta olduğuna inanıyor. Bu da Rus iç siyasetinde önemli bir gidişat. İnsanlar Putin'in gelecekte onların garantörü olamayacağını düşünüyor" ifadelerini kullandı.

Putine yakın oligark Rus milyarderleri uyardı: Şaka değil, Putin çıldırdı
Paskalya ayininden bir kare

BUGÜNKÜ TÖRENDE DİKKAT ÇEKEN GÖRÜNTÜ

Hakkındaki hastalık iddiaları peş peşe gelirken Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen 9 Mayıs Zafer Bayramı törenlerinde Rus liderin battaniyenin altında oturması dikkatlerden kaçmadı.

Batı medyası Putin'in törende beklenenden çok daha cılız göründüğünü iddia ederken Rus liderin kendisini battaniye ile gözetmesi hakkındaki 'operasyon geçirdi' iddialarını kuvvetlendirdi.

Putine yakın oligark Rus milyarderleri uyardı: Şaka değil, Putin çıldırdı
Putin 9 Mayıs Zafer günü töreninde battaniye altında oturdu. Twitter/Kremlinpool_RIA

KREMLİN ISRARLA YALANLIYOR

Rusya Devlet Başkanı Putin özellikle Ukrayna savaşı başladığından beri ekranlara pek çıkmıyor. Bugün Moskova'da düzenlenen tören dışında en son Paskalya ayininde görüntülenen Rus liderin hareketleri yine münakaşa konusu olmuştu.

Ayinde apaçık bir biçimde yavaş hareket eden Putin'in aralıksız dudaklarını ısırması ve fazla gergin görünmesi Parkinson iddialarının ayyuka çıkmasına neden olmuştu.

Putin'in hareketlerini inceleyen uzmanlar 69 yaşındaki Rus liderin belirgin Parkinson bulguları gösterdiğini iddia etse de Kremlin bu iddiaları ısrarla yalanlıyor.

Putine yakın oligark Rus milyarderleri uyardı: Şaka değil, Putin çıldırdı
Putin'in Şoygu ile görüşmesinde masayı tutarak oturması hastalık iddialarını alevlendirmişti

YÜZÜNDEKİ ŞİŞKLİKLER DİKKAT TOPLAMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu ile görüntülenen Putin'in oturuşundan nefes alışına kadar fiziki vaziyeti münakaşa konusu olmuş, Rus liderin ense ve yüzündeki şişkinlik, dikkat dağınıklığı, agresif surat mimikleri dikkat toplamıştı.

 ÇILGIN ADAM KURAMI

Batılı istihbarat üniteleri, Rusya lideri Vladimir Putin'in kendi yarattığı bir çember içinde kapana kısıldığı görüşündeler. Yetkililer Putin'in savaş başlamadan önce dahi Kovid önlemleri nedeni ile izole olup yalnızlaştığını belirtiyor.

Putin'in kendisi çocukken bir fareyi ngerçek kovaladığına ilişkin bir öykü paylaşmıştı. Köşeye sıkışan farenin, hücum haline geçtiği ve genç Vladimir'i kaçmaya ittiğini anlatmıştı. Batılı yetkililer Ukrayna savaşı sonrası Putin'in kendisini köşeye sıkışmış sezip sezmediği sorusunu sık sık dile getiriyor.

Öte yandan Putin'in çılgın adam kuramı olarak adlandırılan bir stratejiye oynuyor olabileceği de konuşulan iddialar arasında.

Buna göre Rus liderin kendisini düşmanlarını geri çekilmeye zorlamak için, nükleer silah kullanımı dahil, her şeyi yapabilecek bir çılgın adam olarak göstermek isteyebileceğini değerlendiriliyor.