Putin'in 'kıyamet silahı' göründü

Putin'in 'kıyamet silahı' göründü

Rusya lideri Putin’in Amerika Birleşik Devletleri sahillerinde tsunami yaratabilecek ‘Poseidon’ adlı nükleer torpidoyu Kuzey Kutbu’nda test etmeye başladığı ortaya çıktı. Rus medyasında çıkan…

Rusya'nın kutup bölgesindeki askeri hareketliliği sürat kesmenden devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde 'nükleer gözdağı' olarak nitelendirilen bir tatbikata imza atan Moskova idaresinin bölgedeki üsleri genişlettiği ve yeni askeri teçhizatlar ile donattığı ortaya çıkmıştı.

KUTUP BÖLGESİNDE TEST ETMEYE BAŞLADI

Vlademir Putin'in idaresindeki Rusya, yeniden bir sızıntı haberi ile gündemde. Rusya ‘Poseidon’ adlı nükleer torpidoyu Kuzey Kutbu’nda test etmeye başladı.

Putinin kıyamet silahı göründü

Amerika Birleşik Devletleri SAHİLLERİNDE TSUNAMİ YARATABİLİR

Resmi ismi 2M39 olan “Poseidon” dünyanın en büyük torpidosu olarak nitelendiriliyor ve Amerika Birleşik Devletleri sahillerinde tsunami yaratabilecek kapasitede olduğu belirtiliyor

NÜKLEER BAŞLIK TAŞIYABİLİYOR

NATO standartlarına göre ‘Kanyon’ ismi verilen bu torpido 10 kiloton eforunda nükleer başlık taşıyabiliyor.

Geçtiğimiz senelerde 'ölümcül' bir silah geliştirdiklerini duyuran Putin'in bu açıklamaları başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere 'batı dünyası'nda blöf olarak açıklanmıştı.

Bölgedeki buzulların erimesi sonrası Putin'in blöf yapmadığı, Rusya'nın kutup bölgesinde bu silahı test ettiği ortaya çıktı. 

PUTIN TARİH VERDİ

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Putin, 2M39'un 2022 yazına kadar Kuzey Kutbu'na konuşlandırılmasını istiyor.

ANBEAN BİLGİLENDİRİLİYOR

Rus medyasında çıkan haberlere göre ise Putin korunma bakanlığı tarafından, Şubat ayında başlayan ve bu sene devam edecek testler hakkında anbean bilgilendiriliyor.

Putinin kıyamet silahı göründü

Rusya'nın Arktik bölgesinde attığı askeri adımlar geçtiğimiz günlerde uydulara tutulmuştu. Yayınlanan görseller ile Moskova'nın bölgedeki askeri varlığını artırdığı ortaya çıkmıştı.

Geçtiğimiz haftalarda ise bölgede tatbikat başlatan Rusya, deyimi caizse 3 nükleer denizaltı ile gövde şovu yapmıştı.

Putin bunun ne Sovyet tarihi ne de çağdaş zaman tarihinde bir muadilinin olmadığını açıklamıştı

Putinin kıyamet silahı göründü

BEŞ ÜLKENİN RADARINDA

Uzun seneler kimsenin suratına dahi bakmadığı Kuzey Kutbu, etrafındaki buzlar abuhava farklılığı sebebiyle eksilmeye başlayınca ummana komşu beş ülke; Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Kanada, Norveç ve Rusya'nın radarına girdi.

Bu 5 ülke son senelerde denizdeki enerji kaynaklarının peşine düştü. Bölge ile alakalı bir uyuşmanın olmaması ise zaman zaman bu tip gövde şovlarının yapılmasına neden oluyor.