Putin'in kızı iş konferansında ortaya çıktı

Putin'in kızı iş konferansında ortaya çıktı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ufak kızı Katerina Tikhonova seneler sonda kameraların karşısına çıktı.

Özel yaşamı ve ailesiyle alakalı kamuoyuna çok az detay yansıtmasıyla öğrenilen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ufak kızı Katerina Tikhonova seneler sonra görüntülendi.

Washington Post'ta yer alan habere göre, 34 yaşındaki Tikhonova Rusya'nın önde gelen iş konferansına katıldı.

Moskova Devlet Üniversitesi Karışık Sistemlerin Matematiksel Araştırma Enstitüsü müdür dayanakçısı olan Tikhonova konferanstaki konuşmacılardan birisiydi.

34 yaşındaki kadın Rusya'nın İsviçre'nin Davos kentinde tertip edilen senelik iş konferansına rakip olan St. Petersburg Beynelmilel Ekonomik Forumu'nda video iletişimi aracılığıyla beynelmilel yatırım ihtilaflarının dava edilmesiyle alakalı bir seansta konuştu.

Cuma günü asıllaştırılan oturumda yaptığı altı dakikalık bir konuşmada Tikhonova, misyonunun karışık bilimsel büyümeler için iş uygulamaları bulmak olduğunu söyleyen öteki projesi Innopraktika Fonu'na atıfta bulunarak 'çığır açan teknolojiler' olarak adlandırdığı şeye yatırımın artırılmasını gerektiğinin altını çizdi.

Putinin kızı iş konferansında ortaya çıktı

Tikhonova kapanış konuşmasını yaparken, St. Petersburg Devlet Üniversitesi dekanı ve oturumun moderatörü Nikolay Kropachev bir şaka yaptı, ancak adalet bakanı tarafından ustaca bir atakla susturuldu.

Putin, ailesi mevzubahisi olduğunda uzun vakittir yoğun bir saklılığı seçim ediyor. Rus lider, iki kızı olduğunu söylemek dışında hiçbir zaman çocuklarını kamuoyuna açıklamadı.

Ancak Tikhonova resmi etraflar dışında, Başkan Vladimir Putin'in kızı olarak geniş çapta kabul görüyor.

2015 senesinde Tikhonova'nın kızı olduğu doğrultusundaki raporunun doğruluğu sorulmuş, Rus lider kızlarının 'iş ya da politikayla ilgilenmediğini' söylemekle kanaat etmişti.

Putin seyrek de olsa kızlarından bahsediyor. Rus lider geçtiğimiz sene ülkenin ilk koronavirüs aşısı Sputnik V'in onayını duyururken, kızlarından birinin aşıyı olduğunu açıklamıştı.

Ancak Putin bu açıklamayı yaparken kızının ismini söylememiş ve bu mevzudaki sırrı sürdürmüştü.

Putin, güvenlik kaygılarını öne sürerek geçtiğimiz senelerde kızlarının kimliğiyle alakalı suallerden sakınmıştı.

Rus liderin iki kızı da Putin'in Rus saklı servisi KGB ajanı olduğu 1980'lerde dünyaya geldi.