Putin'in NATO çağrısı geri tepti: İskandinav ülkeleri üyeliğe hiç olmadığı kadar yakın!

Putin'in NATO çağrısı geri tepti: İskandinav ülkeleri üyeliğe hiç olmadığı kadar yakın!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in NATO'ya 'yeni abone kabulünü durdur' çağrısı ile başlayan kavga sürüyor. Rusya komşusu Finlandiya ve İsveç'in birliğe abone olmasını yasaklamaya çalışırken bu iki

Batı ile tarihinin en gergin yarıyılını yaşayan Rusya'ya bir makûs haber daha geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in NATO'ya 'yeni abone kabulünü durdur' çağrısı geri tepti.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Putin'in bu çıkışı ve Rusya'nın Ukrayna'ya müteveccih siyaseti iki ülkeyi NATO aboneliğine hiç olmadığı kadar yanaştırmış vaziyette.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile 'İsveç ve NATO arasındaki ortaklığın derinleştirilmesi' hakkında konuştuğunu söyledi.

Gözden KaçmasınSon dakika: Rusyadan ABDye sert çıkış: Taviz vermeyeceğizSon dakika: Rusya'dan Amerika Birleşik Devletlerine sert çıkış: Taviz vermeyeceğiz!Haberi görüntüle

Andersson mevzu ile alakalı yaptığı açıklamada 'İsveç'te dış ve güvenlik siyasetimize ve kiminle işbirliği yapmayı seçeceğimize kendimiz karar veriyoruz' ifadesine yer verdi.

Finlandiya cumhurbaşkanı ve başbakanı Sauli Niinistö ve Sanna Marin de ittifaka katılma olasılığına sarih kapı vazgeçti.

Niinistö, 'Seçme hürlüğü, askeri geçim ve NATO aboneliğine müracaat etme ihtimalini de kapsar' dedi. Finlandiyalı bir milletvekili ise Telegraph'a, Rusya ile hududu olan ülkenin Rus saldırganlığından sonra ittifaka katılmaya daha yakın olduğunu söyledi.

Telegraph'a göre, İsveç'te NATO aboneliğine destek yüzde 46'ya yükseldi. Bu oran on sene evvel yüzde 17 seviyesindeydi.

Putinin NATO çağrısı geri tepti: İskandinav ülkeleri üyeliğe hiç olmadığı kadar yakın
 

Askeri uzmanlara göre, halihazırda Ukrayna'nın NATO aboneliğine karşı çıkan Rusya için bir başka komşusu Finlandiya'nın azalığı olabilecek en makûs senaryolardan birisi.

NATO yetkilileri, İskandinav ülkelerinin abonelik kriterlerinin çoğunu halihazırda karşılaması sebebiyle, ülkelerin ittifaka kabulünün oranla kolay olacağına inanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Tony Blinken Putin'in bu arzına 'NATO hiçbir zaman yeni aboneler kabul etmeyeceğine söz vermedi. Bu olmaz' lafları ile yanıt vermişti.

Türkiye'nin de azası olduğu NATO, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Sovyetler Birliği ile muhtemel bir çatışmaya karşı 1947'de kurulmuştu.