Putin’in ‘palyaço’ fotoğrafı kriz yarattı… Ruslardan İsviçre gazetesine tehdit!

Putin’in ‘palyaço’ fotoğrafı kriz yarattı… Ruslardan İsviçre gazetesine tehdit!

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş cephede tüm şiddetiyle devam ederken savaşın siyasi ebadı da bir hayli ülke arasında oldukça gerilimli günler yaşanmasına neden oluyor. Rus büyükelçiliği Putin'in palyaço

Habere göre, Rusya'nın İsviçre Büyükelçiliği, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in palyaço burnu ve suratında gökkuşağı çizgileri olan bir karikatürünü yayınladıktan sonra bir İsviçre gazetesine legal tehdit gönderdi.

Washington Post'a göre, büyükelçiliğin basın servisi cumartesi günü web sitesinde yayınlanan bir mektupta Neue Zürcher Zeitung gazetesini 9 Temmuz'da Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde bu cins resimlerin ve dijital iletileşmenin rolü hakkında bir yazı yayınladığı için ayıpladı.

Putin’in ‘palyaço’ fotoğrafı kriz yarattı… Ruslardan İsviçre gazetesine tehdit Rusya ve İsviçre arasında krize neden olan gazete haberi ve kullanılan görseller

“Süper Kahramanlar ve Makûs Adamlar Arasında: Ukrayna Savaşında Memlerin Eforu” başlıklı yazıda, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin Ukraynalı renk ve simgelerle Kaptan Amerika eşi bir takım elbise içinde tasvir edildiği ve Putin'in yanında bir palyaço burnu ve gökkuşağı içinde tasvir edildiği görülüyor.

Meme ya da mem, İnternet üzerinde anonim olarak genellikle popüler fotoğraf, video, kelime ya da tümceler biçiminde dağılan ve geniş kitlelerce manası öğrenilen olgulara verilen ad.

Büyükelçilik mektubunda, "Şayet palyaçoluktan bahsediyorsak, daha önceki Ukraynalı komedyen V. Zelenski'nin yakın geçmişi bağlamında bu mevzuya değinmek çok daha yerinde olur" dedi.

Putin’in ‘palyaço’ fotoğrafı kriz yarattı… Ruslardan İsviçre gazetesine tehdit Haberin yayınlandığı İsviçre gazetesi görseli kendilerinin hazırlamadığını, resmin daha evvel Twitter'da paylaşıldığını iddia etti

İsviçreli haber kuruluşu Swissinfo'ya göre, son derece hiddetli bir dil kullanan büyükelçilik, "İfade hürlüğünün hakaret ve sahte şeyleri yayma hürlüğüyle hiçbir biçimde geçimli olmadığına inanıyoruz" dedi.

İsviçreli yayın kuruluşu, Putin'in resminin ilk olarak Twitter'da yayınlandığını söyledi.

Putin’in ‘palyaço’ fotoğrafı kriz yarattı… Ruslardan İsviçre gazetesine tehdit Haberde kullanılan görseller Putin'i çok hiddetlendirdi...

Rusya, LGBTQ topluluğuyla keskin irtibatı sebebiyle Putin ile ilişkilendirilen gökkuşağı renklerine de istisnai yasaklar getirmişti.

Washington Post'a göre elçilik, Putin'in ‘Son derece dindar bir Ortodoks olduğunu ve Rus cemiyetinde ananesel Hıristiyan bedellerinin korunmasını korunduğunu ve sarihçe LGBT topluluğunun bir hayranı olmadığını’ söyledi.