Rahatlayın, burası Fethiye

 Rahatlayın, burası Fethiye

Sonda söyleyeceğimi baştan söyleyeyim. İki gündür okuduğunuz, izlediğiniz Çeşme, Bodrum, Bozcaada, Antalya turistlerinin yaşadığı ‘kalp sıkışıklığı’ Fethiye’de yok. Ne su, elektrik kesintisi…

Tatilimizi 4-5 yıldır Fethiye’nin köyden semte dönüşen Kargı bölgesinde, senelik kiraladığımız konutta geçiriyoruz. Senelik kiramızın bu sene, bu aylarda bazı turistik merkezlerde aylık, hatta havuzlu villalar için haftalık istendiğini söyleyeyim; eşimin öngörüsüne nasıl şükrettiğimi siz düşünün!

Konutumuzun bulunduğu yer Fethiye merkeze 20-25 dakika, ilçenin en kalabalık, en yoğun plajı Çalış’a ise 10 dakika mesafede, denize yürüyerek 15 dakika. Her sene en fazla 15 gün kalabildiğimiz konuta bu yıl konuttan da çalışmanın yararıyla daha erken geldim. İlk sürpriz beş yıldızlı yeni bir otel ve bolca villa inşaatlarıyla, denize girdiğimiz Karataş ulus plajının da ‘beach’ olduğunu görmek oldu. Gerçi Muhtar Cafer Söğüt ve köy soğukkanlıları tepki gösterince kapısına şimdilik “Ulus plajı, giriş fiyatsızdır” diye yazılmış ama şezlongla şemsiye konulunca hafta sonu havlu atacak yer kalmıyor. 2 şezlongla şemsiyenin maliyeti ise 50 TL.

LOCA İSTEYENLERE

Koylarıyla ünlü Fethiye’de, Bodrum’la yarışacak şezlong fiyatı Yarımada’da Minik Boncuklu Koyu’ndaki Help Beach’te alınıyor: Birey başı 200 TL. Şezlong değil de loca, masa seçim ederseniz 650-1500 TL arası yeme-içme kotanızı doldurmanız gerekiyor. Buna karşın, biz oradayken, telefona cevap veren firmacı alıcısına “26 Temmuz’a kadar rezervasyon alamıyoruz” diyordu.

KADINLARA ÖZEL PLAJ

Yarımada’daki Kuleli Beach ise konseptini değiştirmiş. Kapıda durduğunuzda vazifeli “Ben evvel konsepti anlatayım” diye lafa giriyor. Kadın ve erkekler için plajları ayırmışlar. Kadınlar dört tarafı uzun ve kalın çadırlarla çevrilmiş plajda denize giriyorlar. Bunun dışında bir de aile plajı var ancak oraya da kadınlar ancak haşema ile girebiliyorlar, firma kaideyi bu. Şirketin Müdürü Zafer Emir, “Memnun kalanlar olduğu gibi garipseyenler de oluyor. Onun için kapıda konsepti anlatıyoruz” diyor. Giriş, otopark, şemsiye ve şezlong dahil 40 TL.

Türkiye’nin en uzun sahillerinden Çalış ise gerek havlunuzu serip girebileceğiniz fiyatsız plajıyla gerek kordon boyu kafe ve restoranlarıyla her keseye hitap eden bir destinasyon.

Rahatlayın, burası Fethiye

EN KALABALIK YER ÖLÜDENİZ

Fethiye'nin en kalabalık bölgesi Ölüdeniz. Ovacık’tan Ölüdeniz’e doğru inerken gidiş-büyü tek istikamet olduğundan en fazla trafik yoğunluğu da burada yaşanıyor. Dünyaca ünlü koylardan Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu’na gideceklerin yolu da buradan geçtiğinden gün boyu trafik yaşanabiliyor. Ancak yamaç paraşütü için Babadağ’a çıkacaklara seçenek bir yol daha yapılmış. Henüz resmi açılışı dahi yapılmayan teleferik hizmette. Ölüdeniz’e iniş yolunun başındaki teleferikle, 25 dakikada birey başı 80 TL’ye Babadağ’a çıkıyorsunuz. Yamaç paraşütü yapmak isterseniz de minimum 650 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. 

Rahatlayın, burası FethiyeBüyük Boncuklu Plajı

TEKNEYLE AİLE TURU REVAÇTA

Fethiye'de yapmanız gerekenlerden biri de tekne turu. Göcek koylarının yanı gizeme,12 İsmeler ve Ölüdeniz turları birey başı 150 TL’den başlıyor. Bu yıl pandeminin de tesiriyle aile turları revaçtaymış. 10 karakter turların maliyeti de minimum 2000 TL’den başlıyor. Fethiye kordonda tekne turlarına bakarken tesadüftüğüm “Kadın kaptan ve kadın personelle tekne turu” duyuruyu üzerine aradığım Fethiye’nin tek kadın kaptanı İlknur Aksak da, kızkardeşi ve kızıyla beraber aile ve grup turları yaptığını söylüyor. 6 şahıssanız ödeyeceğiniz sayı yemek dahil 3750 TL.  

Rahatlayın, burası Fethiye

AKŞAMLARI BALIK SEVİNCİ

Fethiye merkezde azıcık da 40 dereceyi aşan sıcakların tesiriyle gündüz saatlerinde fazla kalabalığa tesadüfülmüyor, ancak otopark kasveti yaşamak olası. Paspatur Çarşısı ve Şemsiyeli Cadde gelenlerin uğrak yerlerinden ancak hareketlilik ve hatta kalabalık akşam saatlerinde başlıyor. Akşam yemeği için en fazla seçim edilen yerlerden biri Fethiye Balık Pazarı. Kilosu 60-130 TL olan balığınızı istediğiniz balıkçıdan alıyor etrafındaki lokantalardan birinde birey başı 10-15 TL’lik pişirme fiyatı ödeyerek afiyetle yiyorsunuz. Ancak masaların dip dibe olduğunu da belirtelim.

VE İKİ UYARI

Otellerin şimdilik yüzde 60-70 dolu olduğunu söyleyen yetkililer iki mevzuda uyarıyor:

“1-Siz yeniden de hiç bir yere rezervasyonsuz adım atmayın.
 2- Muğla’da olayların az olduğuna bakmayın, maske/mesafeyi vazgeçmeyin.”

: İlginize Sürükleyebilir Rumlar birbirine düştü... Tarihi atağın ardından Hürriyet o semtte! Dördüncü dalga haykıra haykıra geliyor! Uzmanlardan flaş ihtarlar..."Bize sığınanlara 'konuta dön' diyemeyiz"