Ramazan ne zaman başlıyor? İşte 2021 ramazan ayı tarihi

Ramazan ne zaman başlıyor? İşte 2021 ramazan ayı tarihi

Ramazan ayı için geri sayım başladı. Müslümanlar her yıl on bir ayın sultanı ramazan ayını heyecanla bekliyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvime göre mübarek gün ve…

Ramazan ayının ne vakit algı edileceği konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından izah yapıldı. Müslümanlar, Diyanet tarafından izah eden tarihten itibaren farz olan oruç kulluk görevini yerine getirmeye başlayacaklar. On bir ayın sultanı ramazan ayı 2021 seneninde 13 Nisan Salı günü idrak edilmeye başlanılacak.

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Ramazan ayı başlangıcı 13 Nisan Salı gününe eşit geliyor. Bu ay içerisinde 8 Mayıs tarihinde Kadir gecesi de idrak edilecek.

Ramazan Bayramı arefe günü ise 12 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor. Müslümanlar bayrama kadar farz olan oruç kulluk görevini yerine getirecekler.

ORUÇ TUTMAKLA YÜKÜMLÜ OLMANIN KOŞULLARI NEDİR?

İslam’a göre, ferdin mesul olmasının temel koşulları Müslüman, akıllı ve ergenlik çağına erişmiş olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç kulluk görevi ile sorumlu olmanın da koşullarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için ilk olarak müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir.

Ramazan ne zaman başlıyor İşte 2021 ramazan ayı tarihi

Kulluk görevlerle yükümlü olma koşullarını taşıdığı hâlde bir takım özel vaziyetlerdeki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir.

İmanlarla yükümlü olmamakla beraber ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak kasıtıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki müddette çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir.