Ramses’in laneti

Ramses’in laneti

Mısır’da bir hafta içerisinde arkası arda yaşanan facialar, sosyal medyada ‘Firavun’un laneti’ komplo kuramlarının dağılmasına yol açtı. Kazaların, antik Mısır mumyalarının bir müzeden öbürüne…

Mısır'da önümüzdeki hafta aralarında antik Mısır’ın en güçlü hükümdarı olan Firavun 2. Ramses ve Kraliçe Ahmose Nefartari’nin mumyalarının da yer aldığı 22 mumyanın bir müzeden başka bir müzeye taşınacak olması, sosyal medyada peş peşe alana gelen faciaların “mumyalar rahatsız edildiği” için yaşandığı yorumları yapılmasına neden oldu. Ülkede sadece bir hafta içerisinde Süveyş Kanalı’nda deniz trafiğini tamamen durduran gemi kazasının yanı gizeme Sevhac şehrinde 32 bireyin vefatıyla sonuçlanan bir tren kazası alana gelmiş, ayrıca başşehir Kahire’de 10 katlı bir binanın devrilmesi neticeyi 18 şahıs yaşamını kaybetmişti.

Ramses’in laneti

‘KRALI RAHATSIZ EDENE VEFAT KANAT TAKARAK ERİŞECEK’

Sosyal medya kullanıcıları, Firavun 2. Ramses’in söylediğine inanılan “Kralın huzurunu bozanlara vefat kanat takarak erişecek” lafına sabrederek üst üste gelen kazalara mumyaları taşıma projesinin neden olduğunu iddia ediyor. 2 Nisan’da ülke tarihinin en büyük taşımalarından biri olarak Tahrir Alanı’nda bulunan Mısır Müzesi’nden alınacak 22 mumya, Fustat’ta bulunan Milli Mısır Medeniliği Müzesi’ne 40 dakika içerisinde nakledilecek. ‘Firavun laneti’ komplo kuramıyla alakalı konuşan Mısırlı arkeologlar, arkası arda yaşanan şanssız kazaların mumyalarla alakası olmadığını ve taşıma sırasında hiçbir mumya ve kabre hasar gelmeyeceğini açıkladı.