Raporda duyurdular... Son 1 yıl içinde her 8 dakikada bir yaşandı!

Raporda duyurdular... Son 1 yıl içinde her 8 dakikada bir yaşandı!

Avustralya Siber Güvenlik Merkezi ACSC, son bir sene içinde ülkede her 8 dakikada bir siber hücum yaşandığını açıkladı.

ACSC'nin, Avustralya Kabahat İstihbarat Komiteyi ve Avustralya Federal Polisi ile işbirliğinde hazırladığı Senelik Siber Tehdit Raporu, kayıtlara giren siber güvenlik hadiselerinin takribî dörtte birinin sağlık, eğitim ve erişim gibi kritik altyapıları etkilediğini ortaya koydu. Avustralyalıları ve Avustralyalı kuruluşların kendilerini siber tehditlerden çevrim içi olarak gözetmelerine dayanakçı olabilecek ehemmiyetli nasihatlere yer veren raporu hazırlayan ACSC Başkanı Abigail Bradshaw, makûs gayeli siber oyuncuların faal olarak Avustralyalıları hedef aldığına dikkati çekti.

: İlginize Sürükleyebilir Şoke eden atak! Kim düğmeye bastı... Dünya alarma geçti...Dikkat: Çok güçlü geliyor... Sarı alarm! Risk radara böyle yansıdıArtık onları hedef alıyor! İşte en kadersiz grup

Başkan Bradshaw, "Her Avustralyalıyı, bu siber tehditleri kavramak ve kendinizi, ailelerinizi ve firmalarınızı çevrim içi olarak nasıl gözeteceğinizi bilmek için Senelik Siber Tehdit Raporu'muzu okumaya teşvik ediyorum." dedi. Siber atakların bir evvelki seneye göre yüzde 13 çoğaldığını ve Avustralyalılardan tehditlere karşı kendilerini korunmak için lüzumlu adımları atmalarını isteyen Başkan Bradshaw, "Siber tehditlerin ve siber kabahatlilerin ne kadar yaygın olduğunun bir göstergesi olan bir senede 67 bin 500'den fazla veya bir başka deyişle her sekiz dakikada bir siber kabahat raporu aldık." ifadelerini kullandı.

Raporu değerlendiren Avustralya Korunma Bakan Destekçisi Andrew Hastie de siber hücumlardaki çoğalışla çabaya dayanakçı olmak için daha fazla siber güvenlik tedbirlerinin lüzumlu olduğunu söyledi. Makûs gayeli siber kabahatlilerin Avustralyalılara müteveccih hücumlarını çoğaldırdığını vurgulayan Hastie, "Güçlü parolalar kullanmak, iki düzeyli kimlik doğrulamayı aktifleştirmek, yazılımları ve makineleri aktüellemek, kumpaslı bilgi yedeklemelerini sürdürmek dahil olmak üzere kolay siber güvenlik adımlarını atacak tüm Avustralyalıların açıkgöz olmalarına lüzumumuz var." ifadelerini kullandı.

Avustralya'daki tüm siber güvenlik hadiselerinin takribî dörtte biri sağlık, eğitim ve erişim gibi kritik altyapıları tesirlerken, vakaların yüzde 35'i hükümetleri her üç seviyede de etkiledi. Siber kabahatlerden kaynaklanan kayıpların 12 aylık yarıyılda 33 milyar doları aştığını ortaya koyan raporda, çok rakamdaki siber atağın ya devlet temelli oyuncular ya da kabahatliler tarafından asıllaştırıldığı belirtildi.

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın