Rehin alıp 'kırmızı etek' giydiren sanığın tahliyesinde Başsavcılıktan açıklama

Rehin alıp 'kırmızı etek' giydiren sanığın tahliyesinde Başsavcılıktan açıklama

Bursa'da O.S.’ye 28 kırmızı etek giydirip tehdit ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada tahliye edilen Ebubekir T.’nin cezaevinden salıverildiği yönündeki sosyal medyismeki paylaşımlar ve haberler nedeniyle

Husumetli oldukları iki kişiyi konutta alıkoyup, birine silah zoruyla kurşun yutturarak gecelik giydirdiği öne sürülen 3’ü tutuklu 4 kuşkuludan Ebubekir T.’nin, bir başka olaya daha karıştığı tanımlandı. O.S.’ye kırmızı etek giydirip cep telefonu kamerasıyla kayda aldığı ortaya çıkan Ebubekir T., bu suçtan da tutuklandı.

Ebubekir T. hakkında bu dosyadan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Bursa 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın şehirk duruşmasında Ebubekir T. “Kız arkadaşımla birlikte olmak istemiş. Sinirlendiğim için kız kardeşime ait eteği giydirdim. Ama videoyu hiçbir yerde paylaşmadım” dedi. Cumhuriyet Savcısı mütalaasında tüm kanıtlar bir araya geldiği için sanığın tahliyesini arz etti. Mahkeme heyeti, duruşmaya katılmayan O.S.’nin güçle getirilmesine, Ebubekir T.’nin kız arkadaşının dinlenmesine ve sanığın bu suçtan tahliyesine karar verdi.

Rehin alıp kırmızı etek giydiren sanığın tahliyesinde Başsavcılıktan açıklama

‘SANIĞIN TUTUKLULUĞU DEVAM ETMEKTEDİR’

Tahliye kararının ardından sosyal medyisme yer alan paylaşımlar ve haberler üzerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı. Açıklamada, “Bazı sosyal medya hesapları ve basın yayın organlarında “Kurşun yutturup gecelik giydirmişti! Şehirk mahkemede serbest kaldı” şeklinde çıkan haber ve paylaşımlar ile şehirgili olarak bir basın açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Sanıklar Y.D.Ç., E.T., G.K., M.Ş., müşteki E.M.’ye yönelik eylemleri ile şehirgili olarak Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, ‘Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Yağma, Silahla Kasten Yaralanma, Silahla Tehdit ve Özel Hayatın Gizliliğinin İhlal Edilmesi’ suçlarından 14.02.2022 tarihinde tutuklanmış olup atılı suçlardan Bursa 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanmaları hali hazırda devam etmektedir. Ayrıca sanık E.T.’nin, müşteki O.S.’ye yönelik eylemleri ile şehirgili olarak Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen öteki soruşturma kapsamında “Özel Hayatın Gizliliğini İhlal, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma ve Silahla Tehdit” suçlarından Bursa 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ve sanık E.T.’nin tutuklu olarak yargılandığı davanın 28.04.2022 tarihli duruşmasında, sanık hakkında kanıtların büyük oranda bir araya gelmiş olması, ispatları karartma şüphesi olmaması, dosyanın karar aşamasına gelmiş olması nedeniyle tahliyesine karar verilmiştir. Sanık E.T.’nin öteki sanıklar Y.D.Ç., G.K. ve M.Ş. ile birlikte habere konu olay sebebiyle yargılandığı Bursa 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada tutukluluğu devam etmekte olup, kuşkulu ya da kuşkuluların tahliye edildiği şeklindeki haber ve paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadelerine yer verildi.