Rekorların adamı Mehmet Topal futbolu bıraktı! Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve rekorlar...

Rekorların adamı Mehmet Topal futbolu bıraktı! Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve rekorlar...

Futbol kariyeri galibiyetlerle dolu, rekorların adamı Mehmet Topal, 36 yaşında faal futbol yaşamını sonlandırdı. Son olarak geçen sezon Beşiktaş forması giyen Mehmet Topal erişilmesi efor, belki de bundan

Galatasaray, Fenerbahçe ve Medipol Başakşehir'de şampiyonluk kazanarak aynı ligde 3 değişik ekiple şampiyon olan ilk ve tek Türk futbolcu olarak tarihe ismini yazdırdı. Takribî 40 futbolcu Süper Lig'de 2 değişik ekip ile şampiyonluk keyfi yaşarken aynı ligde 3 değişik ekipte şampiyonluk yaşayan tek ad oldu.

ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE 4 DEĞİŞİK EKİPLE SAHAYA ÇIKTI

Avrupa’da 100 maçın üzerine çıkan ender adlardan biri olan zaferli futbolcu dalya dediği Avrupa kupalarında, 2 değişik rekoru eline geçirdi. Şampiyonlar Ligi'nde ehemmiyetli bir rekoru eline geçirerek Galatasaray, Valencia, Başakşehir ve Beşiktaş ile devler liginde sahneye çıktı.

AVRUPA KUPALARINDA EN ÇOK SAHAYA ÇIKAN TÜRK

Avrupa kupalarında 104 maça çıkarak bu alanda da rekoru elinde bulunduran Mehmet Topal mükemmel bir kariyere imzalaydı. Avrupa kupalarında en çok sahaya çıkan Mehmet Topal’ı 101 maç ile Bülent Korkmaz, 99 maç ile Emre Belözoğlu takip ediyor.

ULUSAL FORMA ONURUNU 94 KERE YAŞADI

Topal, Ay Yıldızlı forma altında 13 kere Ümit Ulusal, 81 defa da A Ulusal olmak üzere toplam 94 kere gayret etti.

FUTBOLA ADANMIŞ 20 SENE

Çanakkale Dardanelspor'un altyapısında futbol hayatına başlayan ve 2005'te A ekibe yükselen Mehmet Topal, hemen büyük ekiplerin dikkatlerini üzerine çekti. Ehemmiyetli ekiplerden öneri aldı, 2006'da seçimini Galatasaray'dan yana kullandı. Sarı-kırmızılı kulüpte formayı aldı, 4 yıl süresince hem ligde hem Avrupa'da gösterdiği zaferli performansla Avrupa kulüplerinin radarına girdi. İspanya La Liga'nın köklü takımlarından Valencia'nın Galatasaray'a 5.5 milyon Euro'luk bonservis kıymetini ödemesiyle, İspanya'nın yolunu yakaladı. Burada 2 sezon geçirdi, Avrupa ekiplerini peşine taktı. Ağlardan örümcekleri aldı, uzaktan attığı şutlar jeneriklere girdi.

Mehmet Topal, Avrupa’da kalmak yerine ülkesine dönmeyi seçim etti ve Fenerbahçe’ye 4.5 milyon Euro'luk bonservis değeriyle transfer oldu.

Fenerbahçe'de geçirdiği 7 senenin ardından sarı-lacivertli ekipteki kariyerini noktalayan Mehmet Topal, Medipol Başakşehir'in yolunu yakaladı. Galatasaray ve Fenerbahçe ile birer lig şampiyonluğu yaşayan Topal, 2019'da geldiği Medipol Başakşehir'de de lig şampiyonluğunu uzanmasını öğrendi. 2 senenin ardından Medipol Başakşehir ile de yolları ayrılan Mehmet Topal, son olarak geçen sezonun başında Beşiktaş'ın yolunu yakaladı.

MEHMET TOPAL’DAN VEDA MESAJI

Rekorların adamı Mehmet Topal, 20 senelik futbol yaşantısını sonlandırırken şu lafları paylaştı:

‘’20 sene evvel Malatya’dan çıktığım yolda yaşanmışlıklarının iftiharı ile futbolcu Mehmet olarak son kere karşınızdayım. Çocukluk aşkım yaşam kaynağım tutkum olan futbol hayatım süresince tarifsiz nice onurlar yaşadım. Yeri geldi mutluluğumu tarif edemedim, yeri geldi yeisimi muhakkak edemedim. Çok bedelli insanlarla çalıştım çok bedelli insanlar tanıdım. Çok da aşındım, kırıldım. Ama futbola olan sevdam, hepsinin üstündeki profesyonelliğim ile kimseyi kırmadan, saygısızlık etmeden bugünlere geldim, en azından böyle umut ediyorum. Ben Mehmet Topal senelerce beni bağrına basan tüm taraftarlara, çalıştığım tüm kulüplerdeki baştan sona emek veren herkese, tüm başkanlarıma, tüm öğretmenlerime, benimle yürüyen tüm ekip dostlarıma, bizler için emek harcayan tüm medya üyelerine, her daim yanımda olan aileme, arkadaşlarıma binlerce kere teşekkür ederim. Hepiniz hakkınızı helal edin. Apayrı bir maceranın ilk adımını atmaya giderken hepinizin huzurunda saygı ile eğiliyorum. Hoşçakalın.’’