‘Renkli’ pamuk umudu

‘Renkli’ pamuk umudu

Beyaz pamuğa seçenek olarak geliştirilen renkli pamuk tekstilde, kimyevi ve su kullanımını ciddi oranda düşürüyor. Özellikle kontratlı tarım modeli ile ekim alanlarının genişletilmesi tasarlanan renkli

SON senelerde kendini daha güçlü sezdiren abuhava krizi imal süreçlerini tehlikeye atıyor. Kuraklık, su baskın, dolu, yangın ve fırtınalar tarım arazileri üzerindeki baskıyı arttırıyor. Türkiye de abuhava krizinin tesirlerini oldukça şiddetli yaşıyor. Tüm bunlar imal süreçlerinde sürdürülebilir uygulamaları merkeze almamız gerektiğini gösteren en ehemmiyetli işaretler. Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından patentlenen “Sarı Gelin” adlı pamuk cinsi de bu istikamette atılan ehemmiyetli bir adım oldu.

KİMYEVİ GEREKMİYOR

2004 senesinden itibaren bölgede renkli pamukla alakalı imal çalışmaları reelleştirdiklerini anlatan Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah Çil, “İlk olarak tanımladığımız pamuk cinslerinde seleksiyon çalışması yaptık. Ardından renkli pamuğu 2014 senesinde patent ettirdik. Bu ürün basmakalıp pamuğa göre daha sarımsı bir renge sahip. Böylece imal süreçlerinde kimyevi kullanmak gerekmiyor. Bir kg pamuğu boyadan temizletmek için 103 litre su kullanılıyor. Renkli pamukta ise böyle bir harekâta gerek kalmıyor. Özellikle bebek ürünleri için uygun bir ürün” diye konuştu.

Renkli pamuğun bölgede çiftçilik faaliyetleri için oldukça ehemmiyetli bir ürün olacağını belirten Çil, “Şu anda imal alanımız istediğimiz seviyede değil. Bu sene 200 dekar alana ekim yapıldı. Bunu kontratlı olarak uyguladık. Böylece hasat edilecek ürün evvelden satın alınmış oldu. Gelecek sene bu usulle 500 dekar alana ekim yapmayı tasarlıyoruz. Uzun vadede renkli pamuğu kontratlı tarımla geniş ekim alanlarına yayacağız” ifadelerini kullandı.
‘Renkli’ pamuk umudu
1.5 KAT FAZLA MALİYET MAKSADI

Bölgedeki çiftçilerin bu ürünü seçim etmesi için oluşacak maliyetin çok ehemmiyetli olduğunu vurgulayan Çil, “Renkli pamuğun basmakalıp pamuğa göre yüzde 50 daha fazla maliyetle satılacağını düşünüyoruz. Şu anda ürün ticarileşti ancak geliştirmelerimiz de sürüyor. Lif niteliğini daha da çoğaldırabilirsek pazar eforumuz çoğalacak. Verim olarak da basmakalıp pamuğa göre rekabet edecek seviyeye gelecek” dedi.

İLK ADIM ‘SARI GELİN’

TEKSTİL şirketleri son yarıyılda etrafçı adımları daha fazla umursamaya başladı ve sürdürülebilir uygulamalara yatırım yapmaya ağırlık verdi. Türkiye’de renkli pamuk mevzusunda ilk adımlar LC Waikiki’den geldi. İşletme ‘Sarı Gelin’ adlı kendinden renkli pamuktan bir koleksiyon oluşturdu. Bu ürünle bölgedeki sürdürülebilir tarım uygulamalarını desteklerken ürünlerde kullanılan kimyevi oranını da alt sürüklüyor.

TASARILI TEŞVİK KOŞUL

PAMUK mevzusunda en büyük kasvetin destek ödemeleri olduğunu söyleyen Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Pamuk imalinde çiftçiye verilecek destekler hasat yarıyılından evvel açıklandığında bölgedeki pamuk yapımı çoğalıyor. Ancak ödeme mevzusunda açıklamalar hasat sonrasına sarkınca pamuk ekiminde büyük bir daralma görüyoruz. Teşviklerin açıklanması daha tasarılı olursa pamuk imali de daha güçlü biçimde devam eder” açıklamasında bulundu.

DEFİLE TERTİP EDİLECEK

RENKLİ pamuk çalışmaları kapsamında senelerdir bölgedeki çiftçileri bilgilendirdiklerini söyleyen Abdullah Çil, “Malezya ve Hindistan gibi ülkeler de renkli pamuk ile alakalı eş çalışmalarda bulunuyor. Ama renkli pamuk yapımı çoğaldıracak en ehemmiyetli etmen sürdürülebilirliğe umursayan tekstil şirketlerinin bu mevzuya alakası. Bu mevzudaki işbirlikleri ve kontratlı tarım uygulamaları da önümüzdeki günlerde çoğalacak. Adana Valiliği de bu mevzularda temaslarını sürdürüyor. Bu kapsamda 2 Ekim tarihinde renkli pamuktan yapılan giysilerle bir defile tertip edilecek. Ayrıca üreticilere özellikle de ihracatçılara bu mevzuda bilgilendirmeler yapılacak” ifadelerini kullandı.

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın