Resmen duyuruldu! 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek

Resmen duyuruldu! 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek

AB aşı sertifikası 1 Temmuz'da resmen yürürlüğe girecek. AB halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson şirketleri tarafından üretilen aşıları onaylamış gidişatta.

Avrupa Birliği AB abonesi ülkeler, Birlik hudutları içinde seyahatlerde kullanılacak aşı sertifikasına onay verdi. AB Konseyi, aza ülkelerin "AB Dijital COVID Sertifikası" isimli tertip etmeyi onayladıklarını duyurdu. Buna göre, seyahatlerde kullanılacak AB aşı sertifikası 1 Temmuz'da resmen yürürlüğe girecek.
Aşı sertifikası fiyatsız olacak, kağıt veya dijital biçimde hazırlanacak.

Ayrımcılığın önlenmesi emeliyle aşı olmayan şahıslar da sertifikaya sahip olabilecek. Aşı sertifikası, bireylerin Kovid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair evrakı ve Kovid-19 test neticesini kapsayacak.

Sertifikayla, AB'de onaylı Kovid-19 aşıları olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş bireylere seyahatlerde ek test veya karantina gibi kısıtlamalar uygulanmayacak. Ulus sıhhatinin korunması gibi lüzumlu vaziyetlerde ise ülkeler ek temkinler alabilecek.

Aşı sertifikası tüm AB ülkeleriyle İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'de geçerli olacak. Sertifika, AB yurttaşlarına, hangi ülkenin yurttaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB'de ikamet eden ancak AB yurttaşı olmayan şahıslar ile değişik AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere verilebilecek.

AB halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson şirketleri tarafından üretilen aşıları onaylamış gidişatta. Mevzubahisi tertip etme hafta içinde Avrupa Meclisi AP tarafından da onaylandı. Tertip Etme, bu düzeyden sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara