Resmi tatillerde EFT havale yapılır mı? 15 Temmuz'da EFT yapılır mı?

Resmi tatillerde EFT havale yapılır mı? 15 Temmuz'da EFT yapılır mı?

Bugün Elektronik Fon Transferi yapılıyor mu suali yanıt buldu. 15 Temmuz tarihinin resmi tatil olması dolayısıyla bugün Elektronik Fon Transferi hesaba geçer mi sualine cevap arayan pek çok…

Resmi tatilde Elektronik Fon Transferi yapılır mı suali gündemde yer almaya devam ediyor. En çok kullanılan para transfer usullerinden biri olan Elektronik Fon Transferi, bankamatik ve internet bankacılığı ile saniyeler içerisinde paranın başka bir hesaba geçmesine olanak tanıyor. Hal böyleyken, özellikle hafta sonu kısıtlamaları sebebiyle para transfer etmek isteyen yurttaşlar, tatil günleri ve mesai bitiminde Elektronik Fon Transferi ne zaman hesaba geçer merak ediyor. Peki, tatil günlerinde Elektronik Fon Transferi yapılır mı, mesai bitiminde yapılan Elektronik Fon Transferi ne zaman hesaba geçer? İşte tatil günleri ve mesai bitiminde Elektronik Fon Transferi ile alakalı ayrıntılar…

Elektronik Fon Transferi NE ZAMAN HESABA GEÇER?

Elektronik Fon Transferi harekâtı bayağı koşullarda bankalar arası 10 – 20 dakika arasında reelleşmektedir. Bazı günler bankalardaki yoğunluk vaziyetine göre bu zaman 1 saate kadar çıkabilir. Buna ek olarak mesai saati dışında Elektronik Fon Transferi yapıldığı takdirde ertesi gün sabah bankalar açılır açılmaz harekât gerçekleşir. Cuma akşamı yapılan Elektronik Fon Transferi ise pazartesi sabahı bankalar açıldığında gerçekleşir.

TATİL GÜNLERİ Elektronik Fon Transferi NE ZAMAN HESABA GEÇER?

Elektronik Fon Transferi operasyonları hafta içi mesai saatleri içerisinde asıllaştığından hafta sonu Elektronik Fon Transferi yapılmaz. Bankanız sizden Elektronik Fon Transferi için emir kaydı alır ve haftanın ilk günü mesai saat başlangıcında Elektronik Fon Transferi operasyonunu tamamlar. Bazı bankaların Elektronik Fon Transferi iptal alternatifi olmadığından şayet banka transferini bırakırsanız bu usulü kullanabilirsiniz.

Misalin; 19 Mayıs ve 23 Nisan günü Elektronik Fon Transferi yapıldığında para, ancak bu tarihten sonraki ilk harekât günü, Elektronik Fon Transferi saati başladıktan sonra transfer olur ve karşı tarafın hesabına aktarılır.

MESAİ BİTİMİNDE Elektronik Fon Transferi NE ZAMAN HESABA GEÇER?

Mesai bitiminde yapılan Elektronik Fon Transferi operasyonları ertesi gün mesai saatleri başlangıcına reelleşir. Elektronik Fon Transferi saatleri sabah 08.45 akşam 17.15 arasında yapılabilir. Bazı bankalarda bu zaman 09.00 – 16.30 da olmaktadır. 16.30 sonrası Elektronik Fon Transferi harekâtı asıllaştıran bankaların uyguladığı Elektronik Fon Transferi fiyat tarifesi de değişiklik gösterebilir. Bunun için bankanızdan Elektronik Fon Transferi saati ile alakalı ayrıntıları bilmekte fayda var.

Elektronik Fon Transferi NEDİR?

Elektronik Fon Transferi Sistemi Türk lirası üzerinden yapılan ödeme operasyonlarının bankalar arasında elektronik etrafta hakikatleştirilmesini sağlayan ödeme sistemidir. 1992 senesinde faaliyete geçen Elektronik Fon Transferi Sistemi, 2000 senesinde reelleştirilen yine yapılandırmayla yerini ikinci nesil Elektronik Fon Transferi Sistemine vazgeçmiştir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, teknik üniteleri tarafından geliştirilen üçüncü nesil Elektronik Fon Transferi Sistemi de 2013 senesinde işletime alınmıştır.

Üçüncü nesil Elektronik Fon Transferi Sistemi iki işlevsel bileşene ufalamıştır. Müşterilerarası TL Aktarım Sistemi bileşeninde, bankaların alıcıları ismine hakikatleştirdikleri ödemeler, Bankalararası TL Aktarım Sistemi bileşeninde ise bankaların birbirleri arasında hakikatleştirdikleri ödemeler ile yurt dışı finansal kuruluşlara sağladıkları muhabirlik hizmetlerine ait bankacılık ödemeleri asıllaştırılmaktadır.

Elektronik Fon Transferi’nin her iki bileşeni de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nin kendi insan kaynakları ve teknik olanaklarıyla oluşturulan yazılımlarla hizmet vermektedir.