Restoranda korku dolu anlar: 'Heimlich manevrası' hayat kurtardı

Restoranda korku dolu anlar: 'Heimlich manevrası' hayat kurtardı

Adana'da soluk borusuna yemek kaçıp soluksuz kalan siyaset bilimci Mehmet Gazioğlu’nu 26, daha evvel ilk takviye eğitimi alan lokantanın firmacısı Mehmet Mustafa Mirdesli 38 tarafından 'Heimlich manevrası'

Vaka, 30 Nisan günü saat 12.00 sıralarında Seyhan ilçesi Çınarlı Semti’nde alana geldi. Siyaset bilimci Mehmet Gazioğlu, gittiği lokantanın önündeki masada yemek yerken, soluk borusuna yemek kaçtı. Can havliyle lokantaya giren Gazioğlu, şirket sahibi Mehmet Mustafa Mirdesli’den takviye istedi. Daha evvel ilk takviye eğitimi alan Mirdesli, soluksuz kalan Gazioğlu’na Heimlich manevrası uyguladı. Firmacının bu atağıyla Gazioğlu, soluk borusuna kaçan yemekten kurtuldu. Yaşanan o anlar, dükkanının güvenlik kamerasına yansıdı.

Restoranda korku dolu anlar: Heimlich manevrası hayat kurtardı


‘İKİNCİ DOĞUM GÜNÜM OLDU’

Yaşadığı vakanın herkesin başına gelebileceğini belirten Gazioğlu, cemiyetin ilk takviye mevzusunda bilinçlenmesi gerektiğini kaydoldu. 30 Nisan’ı ikinci doğum günü olarak gördüğünü kaydolan Gazioğlu, “Soluksuz kaldığımda vefatla burun buruna geldiğimi hissettim. Firmacının ilk takviye bilgisi beni hayata tutundurdu. Çocukluk senelerimde ilk takviye eğitimi almıştım. Sonradan bu bilgiler unutuluyor. İşin ciddiyeti böyle bir vaka yaşanınca anlaşılıyor. Bundan sonraki hayatımda ilk takviye mevzusunda bilinçlendirici çalışmalar yapacağım” dedi.

Restoranda korku dolu anlar: Heimlich manevrası hayat kurtardı


‘DAHA EVVEL DE HAYAT KURTARDIM’

Mehmet Mustafa Mirdesli ise evvelki senelerde turizm sektöründe çalışırken ilk takviye eğitimi aldığını, bundan dolayı Heimlich manevrasını bildiğini belirtti. Vaka anında paniklemeden hareket ettiğini anlatan Mirdesli, “Daha evvel de bu biçimde iki çocuğun hayatını kurtarmıştım. Onlar çocuk olduğu için azıcık daha telaş yapmıştım. Gazioğlu, sık sık firmamıza gelip yemek yiyen beğendiğimiz bir arkadaşımız. Vakanın ardından beni kezlerce aradı ve armağanlar verdi. Mutluyum zira hayat kurtarmak hoş bir şey” diye konuştu.