Reuters duyurdu: Aralarında ABD vatandaşları da var: Afganistan'da bin kişi mahsur kaldı!

Reuters duyurdu: Aralarında ABD vatandaşları da var: Afganistan'da bin kişi mahsur kaldı!

Taliban'ın Afganistan idaresini ele geçirdiğini açıklamasından son tüm gözler başşehir Kabil'e ve buradaki havalimanındaki tahliye harekâtlarına çevrilmişti. Amerika Birleşik Devletlerili bir Kurultay

Havalimanı organizasyonlarında görevli, adını vermeyen bir çalışanın Reuters'a yaptığı açıklamaya göre takribî bin şahıs günlerdir Kabir-ı Şerif kentinde mahsur kalmış gidişatta. Üstelik herkes Kabil Havalimanı'nı konuşurken yaşanan bu vaziyetten etkilenenler arasında Amerika Birleşik Devletleri yurttaşları da var.

Reuters'ın haberine göre Afganistan’daki bir uçuş organizatörü, aralarında Amerika Birleşik Devletleri’lilerin de olduğu takribî bin bireyin günlerdir Afganistan'da mahsur kaldığını ve uçuşlardaki gecikmeden Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı'nı mesul yakaladığını söyledi. Bu insanların mahsur kalmasının mesullüğünü üstlenmeliler diyen organizatörün lafları uydu görüntülerinde havalimanında bekleyen uçakların uydu görüntüleriyle örtüşüyor.

Reuters duyurdu: Aralarında ABD vatandaşları da var: Afganistanda bin kişi mahsur kaldı

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Kurulundaki Cumhuriyetçilerin Lideri Michael McCaul da, Taliban'ın Afganistan'da kalan Amerikan yurttaşları ve Afgan çevirmenleri taşıyan 6 Amerikan uçağını Kabir-ı Şerif Havalimanı'nda yakaladığını ve Washington yönetimi Taliban'ı tanıyana kadar bu bireylerin dağılmasına izin verilmeyeceğini öne sürdü.

McCaul, katıldığı Fox News yayınında Afganistan'dan hala tahliye edilemeyen Amerikan yurttaşlarının vaziyetine ait yorumlarda bulundu.

Afganistan'ın kuzeyindeki Kabir-ı Şerif Havalimanı'nda Amerikan yurttaşları ve Amerika Birleşik Devletleri ile iş birliği yapan Afganları taşıyan 6 Amerikan uçağı olduğunu kaydolan McCaul, bu uçakların iki-üç gündür Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığından onay almalarına karşın kalkamadığını ileri sürdü.

Reuters duyurdu: Aralarında ABD vatandaşları da var: Afganistanda bin kişi mahsur kaldı

McCaul, "Gidişat bir tutsak yakalamaya dönüyor. Amerika Birleşik Devletleri, Taliban'ı tamamen tanıyana kadar Amerikan yurttaşlarının ülkeden dağılmasına izin vermeyecekler." dedi.

McCaul, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığının açıkladığının aksine Afganistan'da yalnızca 100-200 değil çok daha fazla Amerikan yurttaşının kaldığını laflarına ekledi.

: İlginize Sürükleyebilir Emel rehine pazarlığı mı? Günlerdir orada mahsur kaldılar!Önünde tek mani kaldı!Kazada skandal laflar! 7 şahıs can vermişti… İşte sürücünün ifadesi