Rezervasyon yapacaklara çok dönemli uyarı! Bu dolandırıcılığa dikkat...

Rezervasyon yapacaklara çok dönemli uyarı! Bu dolandırıcılığa dikkat...

Tatil yapacakların bir hayliyi internet üzerinden rezervasyon sistemi kullansa da uzmanlar bu mevzuda sahte sitelere karşı uyarıyor. Her sene binlerce insan sahte tatil sitelerinin kurbanı oluyor.…

İnternet üzerinden yapılan tatil rezervasyonlarında sahte tatil sitelerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, her sene binlerce insanın sahte tatil siteleri üzerinden dolandırılarak milyonlarca lira hasara uğratıldığını söyledi.

“SAHTE SİTELER ASIL İŞLETMELERİN LOGOLARINI KULLANIYOR”

Arama motorlarından aranan tatil sitelerinin sahte olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Osman Demircan, “Sahte siteler asıl işletmelerin logoları kullanılarak hazırlanıyor ve yüzde 70’lere varan kampanyalarla yurttaşların dikkatine sürüklüyor. Gerekiyorsa işletmeleri telefonla arayarak kampanyaların doğruluğunu teyit etmek gerekiyor. Büyük otel adlarının ve logolarının kullanıldığı sahte iletiler, sosyal medya reklamları, internet reklamları ve mailler ile tatile çıkma tasarıları yapan yurttaşları aldatabiliyor. Giriş yapılan linklere, gelen maillerin uzantılarına ve ileti gelen numaralara karşı dikkatli olunmalı. Acentelerin gerçekten o otellerle çalışıp çalışmadığı, otel ile irtibata geçerek kesinlikle doğrulanmalı. Kampanyalar içinde kesinlikle oteller aranarak kampanyanın doğruluğu teyit edilmeli. Ayrıca muhtemel olduğunca müesseselerin veya acentelerin mobil uygulamaları üzerinden irtibata geçilmeli. Kimlik avı ve oltalama hamlelerine karşı güvenlik yazılımları seçim edilmeli” dedi.

“UCUZ BİLET SUNAN SİTELERE ÇOK DİKKAT ETMEK GEREKİYOR”

Ucuz uçuşlar için hazırlanmış sitelere de değinen Demircan, “Sahte siteler, ucuz maliyetli biletler sunuyor. Link tıklandığında dolandırıcıların sitelerine yönlendiriyor. Ucuz bilet sunan sitelere de çok dikkat etmek gerekiyor. Yeniden ucuz vasıta kiralama başlığı altında hem dolandırıcılık yapılabiliyor, hem de bakımları yapılmamış Kovid-19 temkinleri alınmamış taşıtlar piyasa maliyetinin altına kiralanabiliyor. Güya kampanyalar yüzde 60-70 gibi indirimler sunuyorsa ve bu kampanyalar çok asılcı değilse bir dolandırıcılık olabilir. Online harekâtlarda dolandırıcılığa karşı sanal kredi kartı kullanılmalı” diye konuştu.

“ŞARJ AYGITLARI YALNIZCA TELEFONU ŞARJ ETMİYOR OLABİLİR”

Sosyal medyada hesaplarında karşılaşılan tatil kampanyalarına karşı da açıkgöz olunması gerektiğini dile getiren Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, laflarına şöyle devam etti:

“Reklam yapan bir hesabın çok takipçisinin olması ya da çok fazla pozitif yorum olması dolandırıcı olmadıkları anlamına gelmiyor. Sahte yorum ve takip satın alınabiliyor. Oteller son senelerde şahsi bilgilerin en çok çaldırıldığı müesseseler. Kalınacak otellerin verbis kayıtlarının denetlenmesi ve KVKK süreçlerini bitirmedikleri de bilgilerin korunması ismine ehemmiyetli bir vaziyet.”

Taşınabilir bilgisayarlara varsayım edilemez bir şifreyle koymanın ve disk şifreleme uygulaması bulundurmanın lüzum olduğunu vurgulayan Osman Demircan, “Şarj aygıtları yalnızca telefonu şarj etmiyor olabilir. İçerisine para atıp telefon şarjı için kullanılan bu makineler hackerlar tarafından telefonlara hasarlı yüklemek ya da içerisindeki tüm bilgiyi kopyalamak için kullanılabiliyor. Telefonunuzda yalnızca kendi şarj aletinizi kullanmaya dikkat etmelisiniz. Özellikle tatil yerlerinde fiyatsız wifi olarak gördüğünüz iletişim hakikatinde bir hackera ait olabilir. Tüm bilgileriniz çalınabilir veya yönlendirdikleri sahte banka sayfaları ile hesaplarınız boşaltılabilir. Tatillerde mobil cerrahların sağladığı internet dışında güvenmediğiniz ve tanımadığınız wifi iletişimlerini kullanmayın” biçiminde konuştu.

“UCUZ MERDİVEN ALTI KAMERALAR MAHREMİYETİNİZİ ELE VEREBİLİR”

Seyahat biletlerinin özellikle barkod kısımlarının sosyal medyadan paylaşılmaması gerektiğine dikkati sürükleyen Demircan, “Bazı barkodlar çok özel bilgiler kapsayabilmekte ve kolay bir programla içeriği görülebilmekte. Özellikle butik tatil şirketlerinin seçim ettiği ucuz merdiven altı kameralar mahremiyetinizi ele verebilir. Parolaları çok kolay kırılıp hackerlar tarafından ulaşım sağlanabilen bu kameraların bulunduğunuz şirkette yerlerine kesinlikle dikkat edin. Kamera aktüellemesi yapılmadığı için ses ve görüntü kayıt altına alınabilir” ifadelerini kullandı.

“KİRALIK TAŞITLAR BİLGİLERİNİZİ KOPYALIYOR”

Sosyal medyada üzerinden herkese sarih olarak paylaşılan tatil resimleri ve muhtelif paylaşımların bir hayli uygulamayla derlenip hırsızlara satılabildiğini söyleyen Osman Demircan, “Kiralık taşıtlara telefon senkronizasyonu yapılması sürüş konforunu çoğaldırıyor. Ama bir hayli vasıtada senkronize edilen şahsi bilgiler vasıta bilgisayarlarında kalıyor. Vasıta teslim edilmeden evvel kesinlikle o bilgilerin silinmesi gerekiyor” dedi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara