Riskli bölgelerde yer alacak... Yeni versiyonu en tehlikeli görevler için hazır!

Riskli bölgelerde yer alacak... Yeni versiyonu en tehlikeli görevler için hazır!

Zırhlı kara aracı Otokar'ın geliştirdiği COBRA II'nin yeni sürümü göreve hazır. Yeni sürüm "mayına karşı savunmalı araç" şeklinde belirtiliyor ve 15 ülkede görev yapan Cobra ailesine ilave etti.…

Türk savunma endüstrisinin zırhlı kara aracı üreticilerinden Otokar, Cobra II ürün ailesine "mayına karşı savunmalı aracı" ilave etti.

ANADOLU AJANSI muhabirinin aldığı bilgiye göre, Cobra II 4x4 zırhlı ürün ailesi, Türkiye'de ve dünyada 15 ülkede görev alan Cobra ürün ailesinin yeni modeli olarak tasarlandı, geliştirildi ve 2013'te Otokar ürün gamına ilave etti.

Kullanıcıların değişik görev ihtiyaçlarına uygun olarak Cobra II, Cobra'ya mukayese et daha yüksek taşıma kapasitesine ve daha geniş bir iç hacme sahip olarak tasarlandı. Yüksek hareket yeteneğine sahip Cobra II, tıpkı Cobra gibi değişik görevler için modüler bir yapı ile sunuldu.

Otokar, Cobra ile ele geçirdiği başarıyı ailenin yeni azası Cobra II ile pekiştirdi. Cobra II kısa müddette başarılı performansıyla kullanıcıların beğenisini kazandı; Türkiye'nin yanı sıra ihracat pazarlarında da seçenek edilen bir araç oldu.

Araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdüren Otokar, son olarak modüler yapıdaki Cobra II aracının aktüel ve gelecek tehditlere karşı "mayına karşı savunmalı araç" (MRAP) sürümünü geliştirip ürün ailesine ilave etti.

Rizikolu bölgelerde yer alacak... Yeni sürümü en tehlikeli görevler için hazır

Yeni nesil mayına karşı savunmalı bir araç olan Cobra II MRAP, kullanıcıların yüksek balistik ve mayın savunma ile yüksek taşıma beklentilerini bu sınıf araçlardan değişik bir hareket yeteneğiyle sunuyor.

RİZİKOLU BÖLGELERDE YÜKSEK BEKA

Otokar'ın kara araçlarındaki 35 seneye yaklaşan deneyiminin ve bilgi birikiminin yansıtıldığı Cobra II MRAP, rizikolu bölgelerde yüksek beka yeteneği sağlıyor. Mürettebata balistik, mayın ve el yapımı patlayıcı tehditlerine karşı üstün savunma sunuyor.

Cobra II MRAP, Cobra II ile benzer hareket ve konfor parametrelerini savunarak mevzubahis tehditlere karşı güvenli bir kullanım sağlıyor. Araç tabanındaki mayın kalkanı sayesinde üstün mayın savunması, yüksek modüler yapı ve servis edilebilirlikten kayıp yaşanmadan sunulabiliyor.

YÜKSEK HAREKAT YETENEĞİ, DÜŞÜK SİLÜET

Cobra II MRAP'ta, 32 binden fazla aracı 35'ten fazla ülkede kullanılan Otokar'ın farklı arazi ve abuhava şartlarında ele geçirdiği birikimin yansımaları bulunuyor.

Dünyadaki benzer mayına karşı savunmalı araçlara kıyasla Cobra II MRAP, ağırlık merkezinin alçak olması nedeniyle yalnızca stabilize yollarda değil, arazide de üstün bir hareket yeteneği ve eşsiz bir yol tutuşu sunuyor. Cobra II MRAP'ın bağımsız süspansiyon sistemi, arazide üstün performans sağlıyor.

Araç, benzerlerine kıyasla daha düşük bir silüete sahip olduğu için daha az fark ediliyor.

Rizikolu bölgelerde yer alacak... Yeni sürümü en tehlikeli görevler için hazır

Cobra II MRAP, tüm Otokar zırhlı araçları gibi modüler bir tasarıma sahip bulunuyor. Bu sayede farklı görevlere uygun bir platform olurken, kullanıcılara muharebe alanında lojistik avantajlar sunuyor. Özel tasarımı, yüksek güvenilirlik, bakım ve onarım kolaylığı ve güç paketi, alan koşullarında dahi komple ve hızlı montaj/demontaj yapılmasına olanak veriyor.

Modüler tasarımının yanı sıra sahip olduğu yüksek taşıma kapasitesi ve geniş iç hacim, Cobra II MRAP'a farklı silah sistemlerinin ve görev donanımlarının entegrasyonuna imkan veriyor.

Farklı yerleşim seçenekleri ile 11 kişiye kadar personel taşıma kapasitesine sahip araç, kullanıcı gereksinimlerine uygun olarak 3 veya 5 kapılı olarak yapılandırılabiliyor.