Riskli evler boşaltılıyor

Riskli evler boşaltılıyor

Fikirtepe’de takribî 10 sene evvel başlayan kentsel değişim sürecinde ehemmiyetli bir evreye gelindi. Yarım kalan ya da başlamayan projeler için devreye giren Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tehlikeli…

İstanbul Fikirtepe’de, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak kentsel değişim projesine başlanılması için tehlikeli yapıların boşaltılması istendi. Altyapı ve Kentsel Değişim Hizmetleri Genel Müdürlüğü bölgede oturan bireylere ‘konutları boşaltın’ bildiriyi gönderdi. Bakanlık takımlarınca tek tek bina girişlerine asılan bildirilerde yurttaşa 150 gün müddet verildiği belirtilirken, “Yapıların tahliyesinin bakanlıkça verilen müddet içerisinde yapılması zorakidir” denildi. Bu müddet sonunda konutların boşaltılmaması gidişatında elektrik, su ve doğalgazın kesileceği, tahliye ve imha için lüzumlu operasyonların bakanlık tarafından yapılacağı ya da yaptırılacağı belirtildi.

Riskli evler boşaltılıyor

1.300 YAPI YIKILACAK

Dün yapılan bildiri harekâtları mevzusunda bilgi veren Etraf ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Değişim Hizmetleri Genel Müdür Dayanakçısı Sezayi Köse, takribî bin 300 yapıda 6 bin bağımsız ünitenin konut-iş yeri tahliye edileceğini söyledi. Operasyonların meselesiz ilerlemesi için yurttaşa 150 günlük müddet verildiğini belirten Köse, proje üretim sürecinde hak sahiplerine bakanlıkça kira dayanağı yapılacağına vurgu yaptı. Alanın tamamı için imar tasarılarının hazırlandığını ifade eden Köse, “İhale süreçleri devam ediyor. En kısa müddet içerisinde ilk esaslar atılarak projenin imaline başlayacağız” biçiminde konuştu.

2007’de kentsel değişim alanı, 2013’te tehlikeli alan duyuru edilen Fikirtepe’de mutasyon sürecinde binlerce aile mağdur oldu. Mali eforu eksik şirketlerin bölgeye girmesi ve uyuşma sürecinde yaşanan problemler sebebiyle projeler yarım kalınca Etraf ve Şehircilik Bakanlığı devreye girdi.

5 MİLYAR TL YATIRIM

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese, Kasım 2020’de bölgeyi ziyaret ederek müjdeyi verdi ve “Bakanlık olarak, TOKİ Başkanlığımız ve Emlak Ev eliyle Fikirtepe’de inşaatların üretim sürecine giriyoruz” dedi. Müessese, 60 bin yurttaşı doğrudan ilgilendiren 15 bin evlik Yeni Fikirtepe Projesi’nin yatırım bedelinin 5 milyar lira olduğunu, projenin etaplar halinde 3 senede bitirileceğini açıkladı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara