‘Riyad’a Prens ile görüşmeye gitmiyorum’

‘Riyad’a Prens ile görüşmeye gitmiyorum’

Ukrayna krizinin gölgesinde petrol mevzusunda da görüşmeler yapmak üzere gelecek ay Suudi Arabistan’a gitmeye hazırlanan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, bu ülkeye beynelmilel bir buluşma

Biden, seçilmeden evvel Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018 yılında İstanbul’da Suudi Başkonsolosluğu’nda öldürülmesiyle alakalı Suudi Veliaht Prens Muhammed’i hedef alan açıklamalar yapmıştı.

‘Riyad’a Prens ile görüşmeye gitmiyorum’

Basın Biden’a ziyarette bu mevzuyu nasıl ele alacağını sordu. Biden, “Şimdiye kadar nasıl ele aldıysam öyle. MBS ile görüşmeyeceğim. Oraya beynelmilel bir buluşma için gidiyorum. O Muhammed bin Selman da bu buluşmanın bir parçası olacak” cevabını verdi. Biden, ziyarette Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz ile görüşecek, Körfez İşbirliği Konseyi doruğuna da katılacak.

BIDEN BİSİKLETTEN DÜŞTÜ

Haftasonu tatilini geçirdiği Delaware eyaletinin Rehoboth Beach bölgesinde bisiklete binen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden, yol kenarında bekleyenlerle konuşmak üzere durmaya çalışırken düştü. Hemen ayağa kalkan 79 yaşındaki başkan ‘İyiyim’ dedi.

‘Riyad’a Prens ile görüşmeye gitmiyorum’