Rıza Çalımbay'dan Jorge Jesus örneği: "Bu kadar lükse, abartmaya gerek yok"

Rıza Çalımbay'dan Jorge Jesus örneği: "Bu kadar lükse, abartmaya gerek yok"

Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay; Milli Ekip, transferler, yabancı kaideyi ve kulübün hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Ziraat Türkiye Kupası şampiyonu Demir Grup Sivasspor'da deneyimli teknik adam Rıza Çalımbay, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Spor'da geride kalan sezonun genel bir değerlendirmesini yaptı.

"İYİ TRANSFERLER YAPMAMIZ GEREKİYOR"

"3 yıl evvel Sivasspor ile uyuşmadan 'Hedef yoksa, düşmeye oynayacaksak kesinlikle gelmem" dedim. Onlar da tabii ki; 'Hedefimiz var, iyi oyuncular alıp iyi işler yapacağız' dediler. Benim hedefimde de her zaman beşincilik vardı. En önemli şeylerden bir tanesi de Sivasspor'u Avrupa'ya götürmekti. Üç yıl üst üste biz Avrupa'ya gidiyoruz. Çok hoş işler muvaffak olduğumuza inanıyorum. Sivas öyle büyük bir bütçeye sahip bir yer değil ancak çok düzenli bir kulüptür. Oyunculara verilen vaatler zamanında yerine getirilir. Ben de Sivaslıyım bu da zati fazla mesullük yüklüyor. Benim burada zaferli olmam, iyi şeyler yapmam gerekiyor. Üstüne koymamız, daha iyi şeyler yapmamız gerekiyor. Bazı oyuncularımızı kaybettik. O surattan iyi transferler yapmamız gerekiyor."

"AVRUPA'DA İLK TURDA ELENMEK İSTEMİYORUM"

Avrupa'da zaferli olarak ülke puanına katkı yapmak istediklerini kaydolan Çalımbay, "Play-off maçı oynayacağız. Bize Şampiyonlar Ligi'nden bir ekip gelecek. En az 3-4 kaliteli oyuncu almamız gerekiyor. Bunları yapabilirsek daha değişik şeyler düşünebiliriz. Benim en büyük hedeflerimden biri Avrupa'da devam etmek. Avrupa'da ilk turda elenmek istemiyorum. Tek kasvetimiz gidenlerin yerlerini doldurmak, oraya oyuncu almak. Ben kulübümün bütçesini, ne kadar oyuncu alabileceğini biliyorum. Biz yalnızca paramızın yettiğini alabiliriz. Ben istediğim oyuncuyu alamam, o surattan da en iyisini arıyoruz. Sabah bize ilk şok Fayçal'dan geldi. Başka bir ekiple uyuşmuş... Onun yerini doldurmak kolay değil ama elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Ligde yine ilk 5'e oynayacağız. Avrupa'ya katılımlar olarak ülkece cılız kaldık. Puanlar almamız gerekiyor. Şampiyonumuz bile ön üzüntüye oynuyor. Puanlar toplamamız gerekli ki yukarıya doğru çıkalım. Şu anda inişteyiz." dedi.

"AJAX'IN REZERV TAKIMLARINDAN BİRİNDE BİR OYUNCU BEĞENDİK"

Türkiye'de yavaş yavaş altyapıda gelişme kaydedildiğini söyleyen deneyimli teknik adam, "Avrupa'nın en yaşlı ekibiyiz ama kaliteli oyunculara sahibiz. Çok tecrübeli oyuncularımız var. Max Gradel, Yatabare gibi oyuncular oldukça kaliteli. Onların arasına oyuncular almamız gerekli. Altyapıdan A ekibe 8 oyuncu aldım. Avrupa'dan genç oyuncu almak istersek o da bütçe meselesi... Ajax'ın rezerv ekiplerinden birinde bir oyuncu beğendik. Fiyatını sorduk, 50 milyon Euro dediler. Türkiye'de altyapı yavaş yavaş gelişmeye başladı." açıklamasını yaptı.

"BİZİM FİKRİMİZ ALINMADI"

Yabancı hududu mevzusunda teknik direktörlerin fikirlerinin alınmadığını belirten Çalımbay, "Yabancı kaideyi belirlenirken biz öğretmenlerin fikirlerinin de alınması gerekir. Zira işi yapan ve oyuncularla yaşayan biziz. Ne Yazık Ki bu mevzuda bir cinsli bir araya gelemedik. Bunun yapılması gerekiyor." diye konuştu.

UĞUR ÇİFTÇİ'NİN ULUSAL DAVET ALMAMASI...

Uğur Çiftçi'nin A Milli Ekip'a çağrılmamasından dolayı sitemde bulunan Çalımbay, "Stefan Kuntz, ilk geldiğinde kendisini aradım ve zaferler diledim. Geçim sağlama zamanı olacaktı kesinlikle... Şunu kabullenemedim. Ben hiçbir milli ekip alıştırmanına gidip, 'Benim oyuncumu alın' demem olası değil. 3 yıl Avrupa'ya giden bir ekip, Türkiye Kupası'nı almış bir ekip en az 50 maç oynamış bir oyuncum var benim: Uğur Çiftçi. Milli Ekip'da da en büyük eksik sol bek. Avrupa Şampiyonası'nda sol bek sakatlandı. Sağ beki, sol bek oynattık. Resmi maçlara almadınız ama bir şeye almanız gerekiyor bunu. Hazırlık maçlarına vs. Faroe İsmeler, Lüksemburg maçlarında bunları görmeniz gerekiyor. Yeni bir şeyler yapmak gerekiyor. Bence Uğur hak ediyor. Diğer futbolcular da hak ediyor. Böyle zaferli bir ekipten Milli Ekip için bir oyuncu olmaz mı? Ne Hamit Altıntop, ne Kuntz'a hiçbir şey söylemedim ama Uğur bence hak ediyordu." ifadelerini kullandı.

"PANDEMİNİN OLDUĞU SEZON ŞAMPİYONLUĞA OYNUYORDUK"

Pandemi döneminde şampiyonluğa oynayan bir ekip olduklarını ifade eden Çalımbay, "Pandemiden evvel yenilgisiz gidiyorduk. Ligin ilk yarısını da 4 puan önde bitirdik. Biz kesinlikle şampiyonluğa oynadık ve şampiyon da olabilirdik. Hem pandemi hem de bütçe olsun... Şayet o zaman 3-4 tane oyuncu alabilseydik. Şampiyon olurduk, en makûs ikinci olurduk. Biz hiçbir zaman borçlanmamış bir kulübüz. Oyuncusunun maç başını, ücretini zamanında ödemiş bir kulübüz. O surattan o dengeyi bozmak istemediler. Ben de istemem elbette..." dedi.

"YABANCILAR DAHA ŞANSLI"

Süper Lig'deki teknik direktörlerin gidişatı için de konuşan deneyimli öğretmen, yabancıların daha bahtlı olduğunu dile getirirken Jesus üzerinden verdiği misalde, "Türkiye'de kaliteli alıştırmanlar var. Nuri Şahin, Volkan Demirel de yeni yeni başlıyor. Yeni dostlarımıza zaman vermek gerekli. Diğerleri zati tecrübeli. Yabancılar daha bahtlı. Örneğin Fenerbahçe... Fenerbahçe öğretmen alıyor özel uçakla geliyor, helikopterle oteline gidiyor. Bu kadar lükse, abartmaya gerek yok. Öteki alıştırmanlara yazık. Yabancı geliyor, oyuncu istiyor ve alınıyor. Zengin ekip, taraftarı var. Bunlar zati ya şampiyon olacak, ya da ikinci olacak. Yabancıların uğru bizden daha yüksek oluyor. Bizim hepimizin yabancı öğretmenlerden eksiği yok, aşırımız vardır." ifadelerini kullandı.

"MERT HAKAN VE EMRE KILINÇ'I ALIRIZ"

Sivasspor'dan parçalayan Mert Halan Yandaş ve Emre Kılınç ile ilgili açıklama yapan Rıza Çalımbay "Mert Hakan Yandaş ve Emre Kılınç futbolu çok seviyor. Sivasspor'a geri gelmek isteseler, hemen kapıyı açarız." dedi.