Rize Valiliği'nden "Çay tarlasına giden vatandaşlara ceza yazılıyor" iddiasına yanıt

Rize Valiliği'nden "Çay tarlasına giden vatandaşlara ceza yazılıyor" iddiasına yanıt

Rize Valiliği, şehrin tamamında çay tarımı ya da rastgele bir yapım sürecine ait muafiyet kapsamında kimseye ceza yazılmadığını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, İkizdere ilçesinde "Çay tarlasına giden yurttaşlara jandarma ceza yazıyor" biçiminde yanlış, beceriksiz bilgi veya arkası hedefe sabreden gerçek değil haber ve yorumlar yapıldığının görüldüğü belirtildi.

Rize'nin tamamında çay tarımı ya da rastgele bir yapım sürecine ait muafiyet kapsamında kimseye ceza yazılmadığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydolundu:
"Ancak muafiyetleri suistimal etmek isteyen şahıslara da hepimizin sıhhati ve kamu kumpası için fırsat verilmemektedir. Her yerde olduğu gibi İkizdere ilçesinde de bu yönde uygulanan cezai operasyonlar netlikle tarlasına giden ve hayvancılıkla uğraşan yurttaşlarımıza müteveccih olmamıştır. Devletimiz, ülkemiz ve şehrimiz için çok ehemmiyetli olan ve her türlü yasal evresi bitirilen, izinleri alınan yatırım projesi kapsamında açılmak istenen taş ocağını yasaklamaya çalışan, tüm ısrarlı açıklama, ikna çabaları ve ikazlara karşın maske-mesafe kaidesine uymayan ve kamu vazifelilerinin çalışmasını sekteye uğratmak isteyen bireylere yönetimsel yaptırım uygulanmıştır."