Rize'de koronavirüs vakası görülmeyen yayla! Salgını unutmuşlar...

Rize'de koronavirüs vakası görülmeyen yayla! Salgını unutmuşlar...

Rize'nin İkizdere ilçesinde koronavirüs hadisesi görülmeyen Petran Yaylası'nda yaz-kış yaşayanlar, 17 günlük 'bütün kapanma'da bağ ve bahçe işleri ile müddet geçiriyor. Yöre milleti, maskeli…

Koronavirüs temkinleri kapsamında alınan 17 günlük 'bütün kapanma' kararının ardından Rize’de kentten kırsala çıkışlar başladı. Kırsal semtlerde ve yaylalarda konutları olanlar, tabiatın içerisinde izole oluyor, bağ ve bahçe işleri yaparak müddet geçiriyor. İkizdere ilçesinde natürel hoşluğu ile öne çıkan ve koronavirüs hadisesi görülmeyen Petran Yaylası'ndaki ahşap konutlarında kalanlar, komşuları ile temas sağlamadan pak havasının neşesini çıkarıyor. Yaz kış yaylada yaşayanlar, kısıtlamadan etkilenmiyor, arazide çalışmayı sürdürüyor.

Tam kapanmada kentlerden peş peşe ek tedbir kararları Marketlerde bazı ürünlerin satışına kısıtlamaBütün kapanmada kentlerden peş peşe ek temkin kararları! Marketlerde bazı mahsullerin satışına kısıtlama

Rizede koronavirüs vakası görülmeyen yayla Salgını unutmuşlar...

'MASKELİ BİRİ KAZANÇSA KORONAVİRÜSÜ ANIMSIYORUZ'

Fatma Havuz kapanma yarıyılının kendilerini etkilemediğini belirterek "Sabah kalkıyoruz hayvanlarımızla uğraşıyoruz, sonra bağ bahçe işleri yapıyoruz. Bu hoş havanın neşesini çıkartıyoruz. Koronayı düşünmüyoruz. Dışarıdan gelenler olursa da yanlarına gitmiyoruz" dedi.

Ayşe Kahraman ise "Televizyonlarda marketlerdeki kalabalıkları görüyorum üzülüyorum. Köylere gelsinler, inek bakar tavuk kışlarlar, tabiat ile buluşup zaman geçirirler. Burada her şey natürel. Dışarıdan gelen olursa suratında maske gördüğümüzde unuttuğumuz koronavirüsü anımsıyoruz" diye konuştu.

Hızır Kahraman da "Hayvanlarla uğraşarak zaman geçiriyoruz. Yeni gelenler olursa uzaktan 'hoşgeldin' deriz yanlarına yanaşmayız. Bahar geldi, tabiat yeşerdi. Şimdi köyler çok sevinçli, Biz de bağ bahçe işlerinde uğraşıyoruz zaman geçiriyoruz" dedi.

Rizede koronavirüs vakası görülmeyen yayla Salgını unutmuşlar...