Roma ve Bizans döneminden 415 eser ele geçirildi

Roma ve Bizans döneminden 415 eser ele geçirildi

İstanbul'da tertip edilen harekâtta, 415 tarihi eser kalitesinde obje ele geçirilirken, 6 şahıs gözaltına alındı. Eserler, İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü’ne teslim edildi.

İstanbul’da, Firaricilik Kabahatleriyle Çaba Şube Müdürlüğü takımları, bazı şahısların ellerinde bulunan tarihi eserleri yurtdışına kaçırarak satmaya çalıştıkları doğrultusunda bilgi aldı. Alınan bilgi üzerine çalışma başlatan takımlar, tarihi eser firaricilerine müteveccih bir ay içerisinde Küçükçekmece, Kadıköy ve Kartal’da 4 ayrı işlem tertip etti. Aramalarda, Roma Yarıyılı’ne ait disk atan ve güreş yapan sporcu figürleri, 2 bin senelik köpek figürlü bir madalyon, boğa ve kartal figürlerinin bir arada gösterildiği bir bronz obje, Hıristiyanlık yarıyılına ait Hz. İsa ve Hz. Meryem figürünün yer aldığı sikkeler, Roma Yarıyılı’ne ait gözyaşı şişeleri, Eros heykeli, gümüş ve bronz yüzük ve takılar, mızrak ve ok uçları ile Bizans yarıyılına ait altın sikkelerin bulunduğu 415 parça tarihi eser ele geçti. Bir konutta ise havan kurşunu bulundu.

MÜZEYE TESLİM EDİLDİ

Yetkililer, eşlerine müzelerde tesadüfülmesi güç olan 415 eserin yurtdışına kaçırılmasının yasaklandığını belirttiler. Gözaltına alınan 6 şahıs, haklarında yapılan operasyonların ardından özgür kaldı. 415 eser İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü’ne teslim edildi. Havan kurşunu ise İstanbul Deniz Müzesi’ne sevk edildi.