Ronald Reagan’nın suikastçısı 41 yıl sonra özgür

Ronald Reagan’nın suikastçısı 41 yıl sonra özgür

Daha Önceki Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan’a tek el ateş edip yaralayan John Hinckley Jr 41 sene mapusta kaldıktan sonra özgürlüğüne kavuştu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin daha önceki Başkanı Ronald Reagan’a 30 Mart 1981'de suikast teşebbüsünde bulanarak tek mermiyle yaralayan John Hinckley Jr'ın, 41 senelik us sağlık kurumu ve duruşma himayesinden sonra kısıtlamalarının kaldırılacağı duruşma tarafından açıklandı.

Hinckley Jr, suikastı ünlü oyuncu Jodie Foster’ı etkilemek için reelleştirdiğini açıklamış, 30 sene süresince us hastanesini yakalanmıştı.  

Hinckley Jr, 30 Mart 1981'de başşehir Washington’daki Hilton Oteli'nin dışında Reagan'a suikast teşebbüsünde bulunmuş, Reagan’ı tek mermiyle yaralayarak yarıyılın basın sekreteri James Brady'yi ağır biçimde yaralamış ve Brady’nin kısmi felçli kalmasına neden olmuştu.

Hinckley Jr, suikastı ünlü film yıldızı Jodie Foster’ı etkilemek için reelleştirdiğini açıklamış ve ruh sıhhati yerinde olmadığı için duruşma jürisi ömür boyu us sağlık kurumunda kalmasına karar vermişti.

Ronald Reagan’nın suikastçısı 41 yıl sonra özgür
Hekimler tarafından 30 sene süresince us sağlık kurumunda himaye ve rehabilitasyon altında yakalanan John Hinckley Jr’a, seneler içinde kademeli olarak himaye altında annesiyle yaşaması ve müzikle uğraşması için izin verildi.   

Eylül 2021 senesinde Washington'daki Amerika Birleşik Devletleri bölge duruşması yargıcı Paul L Friedman, 2016'dan beri kısıtlı haklarla yaşadığı evinde akli balansı yerinde kalmaya devam ederse Hinckley'in 15 Haziran'da himayesinin kaldıracağını açıkladı. Hinckley sosyal medya hesabından himaye kısıtlamalarının kaldırıldığını “41 sene 2 ay 15 gün sonra en sonunda özgürlük” iletisiyle duyurdu.