Ruhani, Viyana'daki toplantılarda 'ABD ile temel meselenin çözüldüğünü' belirtti

Ruhani, Viyana'daki toplantılarda 'ABD ile temel meselenin çözüldüğünü' belirtti

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avusturya'nın başşehri Viyana'da devam eden buluşmalarda "Amerika Birleşik Devletleri ile temel sorunun çözüldüğünü" söyledi.

Başşehir Tahran'da hakikatleştirilen Bakanlar Heyeti buluşmasının ardından yaptığı açıklamada Ruhani, Viyana'da devam eden nükleer röportajlar ile alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Daha Önceki Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın onlarca kere görüşme arzında bulunduğunu ve bu emelle Japonya Başbakanı'nı yolladığını belirten Ruhani, "Amerika Birleşik Devletlerinin tarihte İran'a karşı bu kadar yenildiğini anımsamıyorum. Viyana'daki röportajlar iyi ilerliyorsa bu dayandığımız içindir. Amerika Birleşik Devletleri ile temel sorunun çözüldüğünü görüyoruz. Trump, onlarca kere görüşme arzında bulundu." dedi.

İran'da 18 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı tercihlerine de değinen Ruhani, devrimin en ehemmiyetli kazanımlarından birinin sandık olduğunu vurguladı.

Ruhani, "Tercihler ve sandıklar, en ehemmiyetli sorunumuzdur. Kimileri halkoylaması kelimesini sevmiyor ancak rejimimiz halkoylaması ile başladı. İran İslam Cumhuriyeti rejimi halkoylaması ile onaylandı." diye konuştu.