Rum vekilin 61 bin TL’lik maaşına göz diktiler

Rum vekilin 61 bin TL’lik maaşına göz diktiler

Kıbrıs Rum Kesimi’nin lider partisi DİSİ, meclis başkanlığına ilk defa bir kadın aday gösterdi. Anita Dimitriu, ücreti yüksek olan bu pozisyona aday olunca, erkek rakiplerinin cinsiyetçi ataklarına…

Kıbrıs Rum Yönetimi’nde geçen hafta yapılan meclis tercihlerinden birinci çıkan Rum lider Nikos Anastasiadis’in partisi DİSİ, meclis başkanlığına 36 yaşındaki genç milletvekili Anita Dimitriu’yu aday gösterdi. DİSİ’nin, bu göreve lk defa bir kadın aday çıkarması, tepkileri birliktesi getirdi. Rum medyasına göre kavganın sebebi, Dimitriu’nun aday gösterildiği poziyona ufalayan dolgun bütçe. Erkek rakipleri, Dimitriu’ya müteveccih “Acemi”, “Yalnızca kadın diye aday mı olur”, “Hoşluk değil, liyakat ehemmiyetli” gibi cinsiyetçi tenkitler yöneltirken, temel sorunun, Dimitriu’nun alacağı 61 bin liralık ücret ve 3.3 milyon liralık özel bütçe olduğu öne sürüldü.

CİNSİYETÇİ SALDIRILAR

56 sandalyeli Rum meclisine 17 milletvekili sokarak birinci çıkan Demokratik Seferberlik Partisi DİSİ, Larnaka kentinden milletvekili seçilen Anita Dimitriu’yu Meclis Başkanlığı’na aday gösterdi. Mecliste temsil edilen DİSİ dışındaki 6 parti ise henüz adayını açıklamadı. Ancak Dimitriu dışındaki mevcut aday adaylarının tümü erkek. Rakip erkekler, 8 kadın milletvekilinin bulunduğu mecliste, kendi partilerinin de Anita’ya ‘kadın rakip’ arayışına gireceği evhamıyla yoğun bir hücum başlattı.

TEMEL MESELE BÜTÇE

Rum Politis gazetesi, Dimitriu’ya yaş ve cinsiyet üzerinden başlatılan hamlenin esasında ücreti, meclis başkanının ücret dışındaki senelik 320 bin Euro’luk 3.38 milyon TL özel bütçesi ve kendi tanımlayacağı 12 karakter kadrosu olduğunu yazdı. Rum idaresinde Meclis başkanının ücreti, 5852 Euro 61 bin TL olarak öğreniliyor. Meclis başkanı, hukuk danışmanı, lafçı ve sekreter gibi kendi tanımlayacağı 12 şahsı da işe alabiliyor. Kamu görevlilerinin tamamı da senede 13 ücret alıyor. Bir evvelki meclis başkanının danışmanının ücreti ise, 5 bin Euro 52 bin TL idi.