Rum-Yunan ikilisi masayı yine devirdi

Rum-Yunan ikilisi masayı yine devirdi

İsviçre’de yapılan gayriresmi Kıbrıs doruğunda KKTC’nin ‘iki devletli, iki dominantlıklı’ çözüm teklifi, Rum-Yunan ikilisi tarafından yalanlandı. Görüşme tabanı bulunamadığını bülten eden BM…

BM’nin Kıbrıs meselesine çözüm bulma emeliyle İsviçre’nin Cenevre kentinde tertip ettiği 3 günlük gayriresmi Kıbrıs konferansı, Rum-Yunan ikilisinin uzlaşmaz tavrı sebebiyle bir defa daha galibiyetsizlikle sonuçlandı. Kıbrıs’ta taraflar ve 3 garantör ülke dışişleri bakanı ile bir dizi buluşma yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi’ne sunacağı raporda, Türk tarafının iki devleti çözüm arzını iletecek, 3 ay içinde yeni bir konferans çağrısı yapacak.

GUTERRES: PES ETMİYORUM

Garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere dışişleri bakanları ile Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerle dün sabah son bir buluşma yapan Antonio Guterres, konferansın galibiyetsizlikle sonuçlandığını bülten etti ve “Zirve güçlü geçti, taraflar arasında fotoğrafı ziyaretleri başlatacak ortak taban yok, ancak pes etmiyorum. İki ya da üç ay içinde yeni bir konferans toplama çalışmaları yapacağım” dedi.
<strong>Rum</strong>-Yunan ikilisi masayı yine devirdi
TATAR: RUM’A YAMA OLMAYACAĞIZ

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla Cenevre’den ufalamadan evvel Türkiye’nin yeni konsolosluk binasının açılış merasimine katıldı. Tatar, doruğun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşerek gelinen evreyi anlattı ve iki devletli çözüme verdiği yardıma teşekkür etti. Tatar, “Tarihi bir adım attık, görüşme tarihinde ilk defa, iki devletli, iki dominantlıklı çözüm arzımızı kayıtlara geçirdik. Rum tarafının emeli Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamı ve Türklerin buna yama olmasıdır, asla kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.

RUM LİDER TEHDİT SAVURDU

Rum lider Nikos Anastasiadis ise Türk tarafını yargıladı ve tehditler savurdu. BM sürecinin sona ermediğini anlatan Anastasiadis, “İki devlet arzının beynelmilel cemiyette kabul görmesinin imkânı yok. Yeni süreç başlayana kadar geçecek süreçte Türk tarafı karada ya da denizlerde yeni bir oldubitti girişiminde bulunursa, Maraş ve Doğu Akdeniz’i amaçladı yeni bir buluşmaya katılmayacağız” dedi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da Rum liderin sözlerine destekledi. Dendias, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, konferansta “Türkiye ve KKTC’nin takındığı davranış sebebiyle ortak taban bulunamadığını” öne sürdü. Zirvede tarafların görüşleri arasında köprü oluşturmaya çalışan İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, sosyal medyadan BM’nin yeni konferans çalışmasının pozitif olduğunu açıklamasında bulundu.

MİNİ YORUM: GÖRÜŞME TABANININ DEĞİŞMESİ GEREKİYOR

BM Güvenlik Konseyi 1977’den bu yana “Kıbrıs’ta iki kesimli, iki cemiyetli politik denkliğe dayalı federasyon” esasını görüşme tabanı kabul ediyor. BM Genel Sekreteri de bu parametreler içinde görüşme ile yetkili. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın BM’ye sunduğu 6 maddelik ‘iki devletli iki dominantlıklı” çözüm tasarıyı ise bu parametrelerin dışına çıkmak anlamına geliyor.

Türkiye’nin de bütün destekledidiği farklılık arzı, BM Genel Sekreteri’nin raporuyla Güvenlik Konseyi’nin önüne gidecek. Paniğe kapılan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Tatar’ın yazılı önerisini sunmasının hemen ardından, Güvenlik Konseyi’nin daimi azaları Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Fransa ve Çin dışişleri bakanlıklarını aradı ve kabul edilmemesini istedi.

ÇAVUŞOĞLU: RUMLAR TAKILI PLAK GİBİ KONUŞTU

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC’nin masaya koyduğu, iki dominantlıklı iki devletli çözüm teklifini eforlu bir biçimde desteklediklerini belirterek, 3 günlük dorukta Rum-Yunan ikilisinin “takılmış plak gibi” daha önceki söylemlerine devam ettiğini açıkladı. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Rum lider Anastasiadis ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın arzlarını şöyle sıraladı:
<strong>Rum</strong>-Yunan ikilisi masayı yine devirdi
Rum lider Türklerin dominant denkliğine karşı çıktı, vazgeçin devlet olarak, cemiyet olarak dahi denk olamayacağını korundu, BM tekliflerini yalanladı.

Gündem değiştirmek için Maraş’ı Rumlara iade edilmek üzere BM’ye, Ercan Havaalanı’nı BM idaresine, Gazimağusa Limanı’nı ise AB’ye istedi.

Crans Montana’da 2017’deki ziyaretler masayı yıkanın kendisi olduğunu unutturmaya çalıştı.

Yunanistan, 50 yıldır netice vermeyen ve federasyon öngören BM Güvenlik Konseyi kararlarının arda saklandı. İngiltere ve BM, orta yol bulmaya çalıştı.