Rumlar o kitabı şimdi de toplatıyor

 Rumlar o kitabı şimdi de toplatıyor

İngilizce ders kitaplarında Mustafa Kemal Atatürk’deri kahraman olarak bahsedilen sayfanın yırtılması yönergesini veren Kıbrıs Rum yönetimi, bir adım ileri giderek kitabın toplatılmasına hükmetti.

İngiltere’den gelen ders kitabında Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Türklerin kahramanı’ diye yer verilmesini sindiremeyen ve öğretmelere ‘Sayfayı yırtın’ direktifi yollayan Kıbrıs Rum Eğitim Bakanlığı, daha da ileri gitti ve kitabı ‘uygunsuz’ bulduğunu belirterek toplatma kararı aldı. Kıbrıs Rum idaresinde Atatürk krizi, Eğitim Bakanlığı’nın mekteplerin surat surata eğitime başladığı hafta başında İngilizce hocalarına, “11’inci sınıfların lise 2 okuduğu Oxford Discover Futures 3 Workbook isimli test kitabının 36’ncı sayfasını yırtın ve sonra talebelere dağıtın” diye yönerge yollamasıyla patladı.

İŞTE O SIFATLAR

Bakanlığın acil koduyla yırtılmasını arz ettiği sayfada, geçen asra damgasını vuran liderler anlatılıyor. Çalışma kitabında, Atatürk’şöhret anlatıldığı metnin içinde koyu renkte yazılmış 5 İngilizce sıfatın, metnin altındaki 5 tümcede yer alan boşluklara doğru biçimde yerleştirilmesi isteniyor. “Türklerin en büyük kahramanı” başlığıyla, çağdaş Türkiye’nin kurucusu diye tanıtılan Atatürk’le alakalı parçada; “lider”, “önlemli”, “edepli”, “cesur”, ”özverili” gibi sıfatlar kullanılıyor. Rum hocalar sendikası, bakanlığın ‘Acilen sayfayı yırtın’ direktifine anlam veremediğini açıkladı.

ÇİRKİN AÇIKLAMA

İngiltere’de basılan ders kitabını “uygunsuz ve kabul edilemez” bularak toplatma kararı alan Rum Eğitim Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklama ile Atatürk’e çirkin bir dille saldırdı. Türklerin gelecek sene ‘minik Asya felaketinin’ Kurtuluş Savaşı’na Rum ve Yunanların verdiği ad 100’şöhretçi yıldönümünü kutlamaya hazırlandığını andırdıran Rum Eğitim Bakanlığı, “Atatürk kitaplarda methedilecek bir lider değil. Atatürk, bizim de tanıdığımız gibi, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve dünyanın bir hayli ülkesinde tanınan Ermeni soykırımıyla doğrudan irtibatlı. Pontuslu Rumlar ve Süryaniler’e uygulanan soykırım, İzmir ve etraf bölgelerdeki Helen’lere Yunan uygulanan kavmi paklikle irtibatlı bir ad” iddialarında bulundu.

AKAR’DAN RUMLARA ATATÜRK TEPKİSİ: GERÇEKTEN PES DOĞRUSU

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile beraber 9 Eylül Üniversitesi’nce İzmir’de tertip edilen bir sempozyuma katılan Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Güney Kıbrıs Rum kesiminde İngilizce ders kitabında Atatürk’şöhret yer aldığı sayfanın yırtılması kararına tepki gösterdi. Akar, “Bu eğri ve düşmanca anlayışın yeni bir misalidir. Bu hadise, kimlerle ve nelerle uğraştığımızı sarihçe göstermektedir. Şiddetle yalanlıyor, şiddetle ayıplıyoruz. Gerçekten pes doğrusu” ifadesini kullandı.