Rus askerin kan donduran sözleri… 'Ağladılar, yalvardılar. Onları yine de vurdum'

Rus askerin kan donduran sözleri… 'Ağladılar, yalvardılar. Onları yine de vurdum'

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş her geçen gün yeni bir vahşetin ortaya döküldüğü bir fobi filmini hatırlıyor. Ukraynalı yetkililerin savaş kabahatleriyle alakalı olarak harekete geçmesiyle

“Nastya, şu anda sana, ateş ettiğimi söylemek istiyorum. Ukrayna'da sivillere ateş ediyorum, onları öldürmek için, dizlerini kırmak için.”

Bu akılalmaz laflar bir Rus askerinin karısıyla yaptığı telefon konuşmasının kayıtlarından alınma. Ukrayna’da cephede savaşan asker, karısına yaşadıklarını anlatırken savaşın en vahim ve aslını da ortaya koymuş oluyor: Sivillere yönelen ve hukukta büyük cezalara tabi olan savaş kabahatleri.

Ele geçirilen telefon kayıtlarında Rus askerinin Ukrayna'da öldürdüğü sivillerle iftihar ettiği dinleniyor. Askere, karısıyla konuşurken acıma için dilenen insanları vicdan çileyi sürüklemeden başlarından vurduğunu söylüyor.

Rus askerin kan donduran sözleri… Ağladılar, yalvardılar. Onları yine de vurdum Buça'da yaşanan kırımdan sonra ortaya çıkarılan toplu kabirler...

Asker vurduğu sivillerin bir haylisinin bir siperde öldürüldüğünü çekinmeden söylüyor ve kendi ruh halini anlatırken de bir 'embesil' haline geldiğini belirtiyor.

Dinlediklerinden çok rahatsız olan karısı ise asker eşine “Tüm bunların ardından yaşamaya nasıl devam edebileceklerini” soruyor…

Dün paylaşılan telefon görüşmesinin ses kaydında, Rus askeri olduğu tanımlanan bir adamın karısıyla konuştuğu dinleniyor. Askerin birkaç sivili öldürdüğünü söyleyerek şok edici itiraflarda bulunduğu dinleniyor.

Asker karısına, onları kurtarması için dilenmelerine karşın, bir siperde insanları kafalarından vurmakla iftihar etiyor. Rahatsız olan karısı, ona eylemlerini anlattıktan sonra nasıl beraber yaşamaya geri dönebileceklerini sarihçe soruyor.

Ses kaydı çiftin konuşmasının ortasında başlıyor gibi görünüyor, bu sırada adamın karısına öldürdüğü sivilleri anlattığı dinleniyor. “Sana asılda neler olduğunu anlatacağım Nastya” diyor adam karısına.

“Nastya, güneş ışığım, elbette savaşıyorum. Bir adamı alıp, başka bir deyişle Kalaşnikof cihazlı tüfekle kafasına "bam" diyebilir, PKM cihazlı tüfek modeli ile 100 bireyi vurabilirim. Birinin kafasını koparabilirim. Buna neden inanmıyorsun?'

Rus askerin kan donduran sözleri… Ağladılar, yalvardılar. Onları yine de vurdum 21 yaşındaki Çavuş Vadim Shyshimarin'in suçlandığı dava, ilk kere bir Rus ordusu üyesinin çatışma sırasında bir savaş kabahatinden suçlandığı dava oldu

Sesi korkmuş görünen askerin karısı bu dinledikleri üzerine suskunca soruyor:

“Beraber nasıl yaşayacağız? Nasıl devam edeceğiz?”

Genç asker karısının bu sualini dinlemezden gelmiş gibi davranarak devam ediyor:

“Bununla onur dinlemiyorum. Ben yalnızca kimseyi bağışlamıyorum. Konuta döneceğim. Konuta canlı ve sıhhatli döneceğim. Bu kadar. Nastya, oğlumu gerektiği gibi geliştireceğim, merak etme.”

Kayıtta uzun bir duraklama var, ancak asker devam ediyor ve üzücü bir itirafta siperlere attığı daha fazla sivili öldürdüğünü itiraf ediyor.

“Siviller varken sivilleri siperlere atıyordum. Herkesin kafasına ateş ediyordum, öldürdüm. Ağladılar, yalvardılar. Yeniden de onları vurdum.”

Karısı bu vahim itirafın üzerine eşine soruyor:

“Ama bana iyi bir adam olarak döneceğini söylemiştin. Şimdi diyorsun ki…”

"Sana asla palavra söylemedim ve asla söylemeyeceğim, Nastya. Bunları [Ukraynalılar için aşağılayıcı tabir] dizlerimin üzerine koydum. Beni dilendiler, "Ebediye kadar Rusya" İngilizce dediler ve hepsini "Ebediye kadar Rusya" demeye zorladım.”

Rus askerin kan donduran sözleri… Ağladılar, yalvardılar. Onları yine de vurdum Ukrayna'da işlenen savaş kabahatleri ve çekilen acılar dinleyenlerin kanını donduracak kadar vahim

Rus askerinin telefonda konuştuğu sırada Ukrayna'nın neresinde olduğu öğrenilmiyor.

Şok edici telefon görüşmesi kaydını paylaşan Ukrayna Güvenlik Servisi şunları yazdı:

“Rus işgalciler Ukrayna'daki savaşta o kadar kabalaştılar ki kendi eşleri onlardan korkmaya başladı.”