Rus askerlerine acı sürpriz... Ukrayna'dan flaş 'Kiraz Operasyonu' açıklaması

Rus askerlerine acı sürpriz... Ukrayna'dan flaş 'Kiraz Operasyonu' açıklaması

Dünya, Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov'un açıklamalarını konuşuyor. Fedorov Ukraynalı çiftçilerin Rus askerlerini nasıl durduklarını katıldığı bir programda açıkladı. Fedorov 'Kiraz Harekâtı'nun

Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile 24 Şubat'ta başlayan savaş tüm süratiyle devam ediyor.

Rus ordusunun en yoğun hücumlarına maruz kalan kentlerden birisi olan Melitopol'un belediye başkanı Ivan Fedorov, Rus askerlerine karşı direnişin eriştiği ebatları gözler önüne seren açıklamalara imzalaydı.

New York Post'ta yer alan habere göre, bir grup Ukraynalı çiftçi Rus askerlerini zehirli kirazlar ile durdurdu.

RUS ASKERLERİNE ACI SÜRPRİZ

Rus eforlarının mahsulleri çaldığını belirten belediye başkanı, 'bunu bilen çiftçilerimiz onlara bir sürpriz hazırladı. Kirazların hepsinin üzerine zehirli madde püskürttüler' dedi.

Bu açıklama sosyal medyada kısa vakitte viral oldu. Sosyal medya kullanıcıları Ukraynalı çiftçilerin bu tasarısına 'Kiraz Harekâtı' ismini taktı.

RUS ORDUSU TARAFINDAN KAÇIRILDI

Fedorov savaşın 17'nci gününde Rus eforları tarafından kaçırılmıştı.

Kaçırılma hadisesiyle alakalı açıklama yapan Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, yaşanılan bu olayın tüm beynelmilel normlara ters olduğunu ifade etmiş ve Rusya'ya sert tepki göstermişti.

Zaporizhzhia Oblastı'ndaki Melitopol bir vakittir Rus hakimiyeti altında. Ancak Ukraynalı makamlar Rus işgali altında da direnişin sürdüğünü belirtiyor.

Rus askerlerine acı sürpriz... Ukraynadan flaş Kiraz Operasyonu açıklaması

Zaporizhzhia Oblastı'ndaki Melitopol bir vakittir Rus hakimiyeti altında. Ancak Ukraynalı makamlar Rus işgali altında da direnişin sürdüğünü belirtiyor.

9 ASKER KARŞILIĞINDA HÜR KALDI

Kaçırılmasından sonra dünya gündemine oturan Fedorov'un sonucu kısa vakit içinde emin olmuş, iki ülke arasındaki uyuşma ile belediye başkanı hürlüğüne kavuşmuştu.

Fedorov'un hür kalması için savaş sırasında tutsak alınan 9 Rus askerinin Moskova'ya iade edildiği açıklanmıştı.

Bir yarıyıl Rusların elinde tutsak olan belediye başkanı zehirli kirazların 'kitlesel bir hastalığa' neden olduğunu açıkladı.

Fedorov, çiftçilerin bu yöntem ile kaç Rus askeri öldürdüğüne dair bir bilgi ise paylaşmadı.

RUSYA KAYIPLARINI HALA AÇIKLAMIYOR

Ukrayna aylardır süren savaşta 20 binin üzerinde Rus askerinin yaşamda kaldığını iddia ediyor.

Rusya ise aylardır askeri kayıpları açıklamaya yaklaşmıyor. Moskova mevzu ile alakalı ilk ve son resmi açıklamasını 2 Mart'ta yapmıştı.

Mevzubahisi açıklamada Rusya'nın savaştaki asker kaybı 498 olarak açıklanmıştı. Bu bilgi o tarihten sonra hiç aktüellenmedi.

Ukraynalı yetkililer doğudaki savaşta her gün suratın üzerinde askerin yaşamını kaybettiğini, suratlarcasının ise yaralandığını belirtiyor.

300'DEN FAZLA SUBAY ÖLDÜRÜLDÜ

Rus hükümeti silahlı güçlerinin uğradığı vefatların rakamı hakkında seyrek aktüellemeler verirken, yerel idareler ve gazeteler tarafından yapılan bültenler 300'den fazla subayın çatışmalarda can verdiğini gösteriyor.

Rusya eş bir askeri kriz ile Afganistan'ı işgal ettiğinde karşılaşmıştı. Bölgeye Sovyet askerleri ilk olarak 24 Aralık 1979'da Sovyet lideri Leonid Brejnev'in emriyle sevk edilmiş, 10 sene süren savaşta 15 bine yakın Sovyet askeri yaşamını kaybetmişti.

SOVYETLERİ TAHRİBE GÖTÜRMÜŞTÜ

1979 senesindeki Afganistan istilası Sovyetleri tahribe götüren unsurlardan birisi olarak nitelendiriliyor. Sovyet ordusu 1989'da ülkeden çekilmiş, savaşın Moskova'ya maliyeti ise devirici olmuştu.

Çekilmeden kısa bir vakit sonra ise Sovyetler Birliği ayrılmış, bu aralarında Ukrayna'nın da bulunduğu 15 ülkenin doğmasına neden olmuştu.