Rus gazeteci Muratov, Ukraynalı çocuklara yardım için Nobel madalyasını 103,5 milyon dolara sattı

Rus gazeteci Muratov, Ukraynalı çocuklara yardım için Nobel madalyasını 103,5 milyon dolara sattı

Rus gazeteci Dmitri Muratov, Nobel Barış Ödülü'nü sarih artırmada 103,5 milyon dolara sattı.

Bağımsız Novaya Gazeta'nın genel yayın rejisörü Muratov, altın madalyasının satışından elde edilen kazancın tamamının, savaş sebebiyle konutlarını terk etmek zorunda kalan Ukraynalı çocuklara dayanak için kullanılacağını söyledi.

Satıştan elde edilen kazanç, Birleşmiş Milletler Çocuklara Dayanak Fonu'na UNICEF aktarılacak.

20 Haziran Dünya Sığınmacılar Günü'ndeki sarih artırma, New York'taki Times Meydanı'nda tertip edilen bir aktiflikle eş zamanlı olarak internet üzerinden yapıldı. Müzayede firmayı Heritage Auctions, Muratov'un mükâfatını kimin satın aldığını açıklamadı.

Muratov, müzayede firmasının yayımladığı bir videoda "İnsanların Rusya'da bir savaşın olduğunu ve bundan en fazla etkilenenlere dayanak etmemiz gerektiğini kavraması ehemmiyetli" dedi.

Muratov, Nobel Barış Ödülü'nü 2021'de Filipinli gazeteci Maria Ressa'yla beraber kazanmıştı. Nobel Komisyonu, Muratov'un ifade serbestliğini korunduğu için bu mükâfata layık görüldüğünü açıklamıştı.

Yolsuzluk, tercih şikesi ve yasasız hapsetmelere müteveccih haberleriyle öne çıkan Novaya Gazeta, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgale başlamasının hemen ardından Mart ayında faaliyetlerini askıya almıştı.

ASETONLU BOYA İLE SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

Gazetenin faaliyetlerini askıya alma kararı, Kremlin'in Rusya'nın Ukrayna'daki askeri eylemlerini "savaş" olarak niteleyen yayın uzuvlarının kapatılabileceği ya da para cezasına çarptırılabileceği açıklamasından sonra alınmıştı.

Kremlin, Ukrayna'daki savaş için "özel askeri işlem" ifadesini kullanıyor. Nisan'da Moskova'da bir trende Muratov'un suratına asetonlu kırmızı boya atılmıştı.

Erkek saldırgan "Muratov, bu evlatlarımız için" diye haykırmıştı. Muratov, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra; 1993'te yayın yaşamına atılan Novaya Gazeta'nın kurucuları arasında yer alıyor.

2000 senesinden beri gazetenin altı muhabiri ya da Novaya Gazeta'ya yazı yazan altı şahıs öldürüldü. 2006'da öldürülen analist gazeteci Anna Politkovskaya da bu gazetede çalışıyordu.