Rus ordusu Severodonetsk'i 'ele geçirmek üzere'

Rus ordusu Severodonetsk'i 'ele geçirmek üzere'

Luhansk Valisi Sergiy Hayday, Rus ordusunun Ukrayna'nın doğusunda stratejik ehemmiyeti yüksek Severodonetsk şehrinin hakimiyetini ele geçirmek üzere olduğunu duyurdu.

Sergiy Hayday, Rusya hududuna 130 km mesafedeki sanayi şehrinde tüm Ukrayna askerlerinin Azot kimya kuruluşunda sabretmeye devam ettiğini söyledi. Hayday, "Ancak şehrin düşmesi yakın" dedi.

MARİUPOL'DEKİ GİBİ FABRİKAYA SIKIŞIP KALDILAR

Severodonetsk'te abluka etme haftalardır devam ediyor. Son birkaç günde Ukrayna ordusu, suratlarca sivilin de sığındığı bir fabrikaya sıkışmış gidişatta.

Daha evvel Mariupol gibi değişik şehirlerde de Rus ordusu Ukrayna askerlerini sivillerle beraber bir fabrikaya sıkıştırmış, ardından besin ve paklik malzemelerine ulaşımı kesilen fabrikadaki askerler teslim olmuştu.

KİLİT KONUMDA

Severodonetsk, Luhansk ve Donetsk bölgelerinin bir kısmını içeren, Ukrayna'daki Rus yanlısı ayrılıkçıların tek taraflı duyuru ettiği Donbas bölgesine komşu ve kilit konumda olan bir şehir. Son yarıyılda Rus ordusunun odaklandığı ve hücumlarını en yoğun biçimde artırdığı bölgelerden. Şehre çıkan Metyolkine kasabası da hafta başında Rus ordusunun eline geçti.

Şehrin büyük kısmı da Rus ordusunun hakimiyetinde. Ukrayna ordusu, çıkış yolları kapanan şehirden kaçamayan sivillerin de sığındığı bir fabrikada ve bu fabrika, günlerdir Rusya tarafından top ateşine yakalanıyor.

Ukrayna hükümeti, çok az rakamda bireyin fabrikadan parçalamak istediğini, gönüllü olanların arz etmesi gidişatında tahliye için bir tehlikesiz hol açmaya çalışacaklarını açıkladı.

Rus ordusu Severodonetski ele geçirmek üzere
Kentte vurulan kimyevi kuruluştan dumanlar yükseliyor

VALİ AÇIKLADI: KOŞULLAR ÇOK AĞIR

Luhansk Valisi Sergiy Hayday, "Luhansk bölgesinde Ukrayna ordusunun hakimiyetindeki her bölge neredeyse kesintisiz bombardıman altında. Hudut hattında koşullar çok ağır" dedi.

Hayday, 17 Haziran'da yaptığı açıklamada fabrikada 38'i çocuk 568 sivilin olduğunu; fabrikanın çıkış kapılarının sarih olduğunu ancak tahliye yolunun ağır bombardıman altında olduğunu; bu nedenle sivillerin fabrikadan dağılamadığını söylemişti.

Severodonetsk'e takribî 50 km mesafedeki Kramatorsk şehri de, fabrikadaki Ukrayna askerlerinin teslim olması halinde Rus ordusunun bir sonraki maksadı olmaktan korkuyor.

Rus ordusu Severodonetski ele geçirmek üzere
Henüz sıcak çatışma bölgesi olmayan şehirdeki siviller, konutlarını terk etmeye başlamıştı.

Hükümet, fabrikada takribî 300 sivilin olduğunu duyurdu.