Rus turist Türkiye’yi bekliyor

Rus turist Türkiye’yi bekliyor

Türkiye turizmi, Rus turist henüz gelmediği için güç bir yarıyıl yaşarken, eş kasvetleri Rus turistler ve acenteler de yaşıyor. Rus turizmciler, “Türkiye, Rusya’da aile tatili için ana ülke…

Rusya ile Türkiye arasındaki uçuşlar, 15 Nisan haysiyetiyle geçici olarak kısıtlanmış, 31 Mayıs’ta alınan ilave kararla mevzubahisi ihtiyatlar 21 Haziran’a kadar uzatılmıştı. Ancak Türkiye’de olduğu gibi Rusya’da da turizm sektörü koronavirüs salgınına müteveccih alınan temkinlerin uzatılması sebebiyle külfetli günler geçiriyor. Rus turizm işletmelerinin ertelenen uçuşlar sebebiyle vatandaşlara müteveccih borcunun 30 milyar ruble takribî 400 milyon dolar seviyesinde olduğu hipotez ediliyor.

ANA ÜLKE KONUMUNDA

Rus tatil tasarılama servisi OneTwoTrip’in Milletle İlişkiler Direktörü Elena Şelehova Türkiye’nin Rus turistlerin yurtdışında en çok arz gösterdikleri ülke olduğunu vurguladı. Türkiye’ye müteveccih kısıtlamaların turist akışında ehemmiyetli tesir yarattığını ifade eden Şelehova, “2021’in başından itibaren kısıtlamalara kadar Türkiye’de yapılan rezervasyonların hisseyi, yurtdışında yapılan tüm rezervasyonların yüzde 25’iydi. Bundan sonra Ruslar genel olarak yurtdışına daha az uçmaya başladı. Nisan ayının ikinci yarısında yurtdışı rezervasyonların hisseyi de yüzde 40 eksildi” ifadelerini kullandı. Turistlerin bir kısmının Rusya’nın güneyine, bir kısmının ise değişik bazı ülkelere yönlendirildiğini anlatan Şelehova, şöyle konuştu: “Türkiye şu anda Rusya’da, aile tatili için ana ülke konumunda. Bu senenin haziran-ağustos yarıyılında beynelmilel destinasyonlar için tüm uçak biletlerinin yüzde 19.4’ü Türkiye’ye müteveccih. Sarihçesi Ruslar, yakın gelecekte Türkiye ile hava erişiminin yine başlamasını umuyorlar.”

İPTAL ETMİYORLAR

Ülkenin önde gelen turizm firmalarından Tez Tour’un Milletle İlişkiler Direktörü Elizaveta Timoşenko, Anadolu Ajansı muhabirine konuştu. Baranova, “Vatandaşların uzun zamandır bekledikleri tatillerini yapabilmeleri için popüler Türk tatil noktalarına uçuşların yakında tekerrür başlamasını ve 2021 yaz sezonunun yine devam etmesini samimilikle umuyoruz” diye konuştu. Kısıtlanan uçuşlar sebebiyle Rus turistlere muhtelif seçenekler sunduklarını anlatan Baranova, “Türkiye’ye gidemeyecek alıcılara, tatil tarihlerini güzde ve bazı gidişatlarda temmuz ayına ertelemelerini öneri ediyoruz” dedi. Öte yandan, Rusya Tur Cerrahları Birliği ATOR Başkan Yardımcısı Dmitriy Gorin de 25 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, uçuşların kısıtlanmasının ardından Rus turistlerin yüzde 60’tan aşırısının Türkiye tatilini iptal etmeyerek ertelediğini bildirmişti.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara