Rusya ABD’li askerleri kaçırmıştı… Yayınlanan video umutlandırdı

Rusya ABD’li askerleri kaçırmıştı… Yayınlanan video umutlandırdı

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta Ukrayna birliklerine katılıp savaşa giden yabancı askerlerin rakamı azımsanamayacak kadar fazla. Bu askerilerin başını da İngiliz ve Amerika Birleşik Devletleri’li

Ukrayna'yı Rus işgalcilere karşı korunmak için gönüllü olan ve yakın zamanda tutulduğu bildirilen bir Amerikan askeri gazisinin annesi, kendisine olan sevgisini ifade ettiği bir videonun kendisine "büyük umut" verdiğini söyledi.

Ukrayna'nın Harkiv kentindeki cephede savaşan ve birkaç gündür kayıp olan iki Amerika Birleşik Devletlerili askerin Rus askerleri tarafından pusuya düşürülüp tutsak alındığı bilindi.

39 yaşındaki Alexander Drueke ve 27 yaşındaki Andy Huynh bir çatışma sırasında atılan el bombasının çıkardığı siste kayboldular ve bir daha bulunamadılar.

Robert Drueke’in annesi Lois Drueke, dün Guardian'a yaptığı açıklamada, Rus devlet medyası tarafından dağıtılan oğlu Alexander Drueke'nin videosunun asıl olduğuna inandığını; oğlunun derinden gelen sesinin videodaki sesle aynı olduğunu söyledi.

Rusya ABD’li askerleri kaçırmıştı… Yayınlanan video umutlandırdı Sosyal medyaya da yansıyan görüntülerde Alexander, annesine seslendi

“BİZE BÜYÜK UMUT VERİYOR”

Kayıp Amerika Birleşik Devletleri askerinin annesi videonun asıl olduğunu söylüyor

Alexander Drueke, videoda annesine olan sevgisini ifade ediyor, annesi de görüntüler için “Bize büyük umut veriyor” diye konuşuyor.

Ancak videolar henüz Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından doğrulanmadı.

39 yaşındaki Alexander Drueke’in videoda şunları söylediği dinleniyor:

"Anne, yalnızca yaşamda olduğumu öğrenmeni istiyorum ve konuta geri dönmeyi umuyorum. En kısa zamanda. O surattan Diesel'i benim için beğen. Senden hoşlanıyorum."

Diesel, Drueke'nin köpeğinin ismi…

Rusya ABD’li askerleri kaçırmıştı… Yayınlanan video umutlandırdı Lois ve Alexander Drueke

Amerika Birleşik Devletleri DIŞİŞLERİ HENÜZ DOĞRULUĞUNU ONAYLAMADI

Lois Drueke, oğlunun ve en az bir Amerikalı gönüllünün Ukrayna'da tutulmasını inceleyen Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı'nın, videonun reelliğini hala resmi olarak doğrulamadığını da sözlerine ilave etti. Ama o kabul etti, “Biz onun Alex olduğunu düşünüyoruz – ona benziyor [ve] sesi de onun sesi.

“Yalnızca hareket ettiğini görmek, sesini dinlemek bize büyük umut veriyor. Çok fazla umutlanmak istemiyorum ama o gibi görünüyor.”

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, kayıp askerler için gazetecilere “Nerede olduklarını öğrenmiyoruz. Ama tekrarlamak istiyorum: Amerikalılar şimdi Ukrayna'ya gitmemeli." demişti.

Biden'ın bu lafları hem Drueke hem de Huynh'i elleri arkadan bağlı bir askeri kamyonun artta gösteren bir resmin ortaya çıkmasından bir gün sonra geldi; bu, onların artık kayıp olmadıklarının ve Rus eforları tarafından tutulduklarının en sarih deliliydi.

Huynh'ın, kendisinin ve Drueke'nin tutulduğu günkü vakaların güya bir versiyonunu soğukkanlıca anlattığı Rus devlet medyası markalı bir video da dahil olmak üzere, videoları da ortaya çıktı.

Rusya ABD’li askerleri kaçırmıştı… Yayınlanan video umutlandırdı 27 yaşındaki tutsak Amerika Birleşik Devletlerili asker Andy Huynh

İNGİLİZCE VE RUSÇA OLARAK ‘SAVAŞA KARŞIYIZ’ DEDİLER

Drueke de annesine hitap ettiğini gösteren videoyla beraber İngilizce olarak "Savaşa karşıyım" dediği başka bir klipte de yer alıyordu.

27 yaşındaki Huynh, kendisinin ve Drueke'nin çok rakamda Fransız tebaalı askerden oluşan bir birliğin parçası olduğunu ve Rus birlikleriyle silahlı bir çatışmada mahsur kaldığını söyledi.

Huynh klipte, "Ukraynalılar geri çekiliyordu ve bizden geri çekilmelerini gözetmemiz istendi. Biz onlara gözetirken Rus güçleri pozisyonumuzu ele geçirdi."

Huynh, kendisi ve bir meslektaşının "sahilin pak olduğundan emin olmak için bir kaya oyuğunda" üç saat beklediklerini söyledi. Huynh videoda, ortaya çıktıktan sonra, ikilinin ormanda beş saat daha yürüdüğünü ve Rus eforlarına "teslim oldukları" bir yola doğru yürüdüklerini söyledi.

Rusya ABD’li askerleri kaçırmıştı… Yayınlanan video umutlandırdıİkili kaçırıldığında yapılan Twitter paylaşımı

ANNESİNİ EVVELDEN UYARMIŞ

Başka bir klipte ayrıca Huynh'in Rusça "Savaşa karşıyım" dediğini görüyoruz.

Drueke ve Huynh'in kaybolduğunu ilk bildiren Telegraph gazetesi, adı açıklanmayan bir savaşçının, ikilinin 9 Haziran'da Harkiv'in kuzey doğusunda Rus güçleriyle yapılan bir savaştan sonra tutsak alındığını söyleyen bir ifadesine atıfta bulundu.

Lois Drueke, oğlunun, Ukrayna'ya gitmeden evvel, kendisini esir alınabileceği mevzusunda uyardığını ve bu olursa, kendisini kaçıranlar tarafından videoda gerçek değil şeyler söyletilebileceğini anlattığını açıkladı.Rusya ABD’li askerleri kaçırmıştı… Yayınlanan video umutlandırdıRusya tarafından tutsak alınıp suçlanarak idama mahkum edilen İngiliz askerler

Amerika Birleşik Devletleri GÜÇ VAZİYETTE KALDI

Alexander Drueke, Irak'ta Amerika Birleşik Devletleri ordusuyla iki muharebe turu yaptı ve Ukrayna birliklerine Amerikan üretimi silahların nasıl kullanılacağını öğretiyordu. Huynh ise daha evvel Amerika Birleşik Devletleri deniz piyadeleriyle zaman geçirmişti.

Ukrayna'da tutulan Amerika doğumlu askerler, Amerika Birleşik Devletleri için diplomatik açıdan güç bir gidişat yaratıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna'nın korunmasını desteklemek için milyarlarca dolar pompalıyor, ancak Rusya ile doğrudan bir çatışmadan sakınıyor.

Ukrayna'yı korunurken Rusya tarafından tutuklananlar ise korkunç bir gidişatla karşı karşıya. Faslı iki İngiliz tebaalı ve bir yabancı savaşçı, Rusya yanlısı bir duruşma tarafından hapsedilip paralı asker olarak mahkûm edildikten sonra vefata mahkûm edildi.

* Haber içinde, spotta ve haberin manşet kapağında kullanılan video görüntüleri sosyal medyadan alınmıştır