Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan AB açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan AB açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa Birliği AB ile "politik" temasların kurulması için zamanın geldiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başşehir Moskova'da Rusya-AB ilişkilerine ait tertip edilen konferansta yaptığı konuşmada, "Gidişat oldukça güç. Avrupa kıtası, eşi görülmemiş bir güven krizi yaşıyor. Doğuya doğru dağılmaya müteveccih çizgiler çekiliyor." dedi.

Batı ülkelerinin beynelmilel hukuk normlarına uymadığına işaret eden Lavrov, Rusya'nın ve bağlaşıklarının iç işlerine müdahale edildiğini söyledi.

AB’nin kendisini Rusya'dan izole ettiğini korunan Lavrov, AB ile "dürüst" ve "denk" iş birliği kurmaya hazır olduklarını dile getirdi. Lavrov, "Bu, yeni arkadaşça olmayan adımlara, efora dayalı etkileşim kurma teşebbüslerine ve iç işlerimize müdahaleye tepki vermeyeceğimiz anlamına gelmez." biçiminde konuştu.

Rusya ile AB arasında kurullar seviyesinde bazı mevzularda teknik temasların sürdürüldüğüne dikkati sürükleyen Lavrov, "Politik temasların kurulması için de zamanın geldiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.