Rusya gaz kesintisi için ilk sinyali verdi! Avrupa'nın korktuğu başına geldi...

Rusya gaz kesintisi için ilk sinyali verdi! Avrupa'nın korktuğu başına geldi...

Rusya enerji devi Gazprom'un Avrupalı alıcılarına gaz akışını garanti edemeyeceğini belirtip 'mücbir neden' bülten ettiği ileri sürüldü. RusEnergy'nin kurucu ortağı Mikhail Krutikhin, Deutsche Welle'ye

Rus enerji devi Gazprom, Baltık Denizi altından Avrupa'ya gaz akışını sağlayan Kuzey Akım 1 boru hattındaki bir arızanın Kanada'dan gelmesi beklenen noksan parça sebebi ile bitirilememesini bahane göstererek boru hattının kapasitesini 14 Haziran'da yüzde 40'a indirdi.

Gaz akışı yüzde 60 eksilen Avrupa alarm gidişatına geçmişken boru hattı bu defa da senelik bakımlarının yapılması için tamamen kapatıldı. Firmadan yapılan açıklamada boru hattına 11-21 Temmuz tarihleri arasında bakım yapılacağı duyuruldu. Boru hattındaki akışlar şuan sıfırda.

RUSYA MÜCBİR NEDEN BÜLTEN ETTİ

'Mücbir neden' iş sözleşmelerinde bir tarafı legal mükellefliklerinden muaf yakalayan gizeme dışı vaziyetlerde kullanılır.

Boru hattındaki bakımın 2-3 gün  içerisinde bitirilmesi bekleniyor ancak Avrupa'daki yaygın evham Rusya'nın kendilerine uygulanan yaptırımlara misilleme olarak muslukları kapalı yakalayacağı güzergahında.

Gazprom'dan Avrupa ülkelerine yapılan bir bildirim bu evhamları daha da körükledi. Enerji devi Avrupa'daki alıcılarına kendileri dışında büyüyen şartlar sebebi ile gaz tedarikini 'garanti' edemeyeceği açıkladı ve mücbir neden bülten edildiğini belirtti.

RUSYA'NIN GAZI KESECEĞİNİN İLK SİNYALİ

Almanya Gazprom'un açıklamasını 'haksız' bularak legal yollardan yalanladı. Alman hükümeti gaz akışı ile alakalı meçhullüğün merkezinde yer alan yedek parçanın Eylül ayında kurulması gerektiğini belirterek bu mevzuda başka bir mani olmaması gerektiğinin altını çizdi.

Rusya'dan gelen açıklama Batı medyasında  Kuzey Akım 1 boru hattından gaz tedarikinin devam etmeyeceğine dair ilk ipucu olarak açıklandı.

Rusya gaz kesintisi için ilk sinyali verdi Avrupanın korktuğu başına geldi...
BU BİR SAVAŞ DUYURUYU

RusEnergy'nin kurucu ortağı Mikhail Krutikhin, Deutsche Welle'ye verdiği beyanatta, "Gazprom'un mücbir nedenlerden bahsettiğini dinlediğimde, bunun tek sebebinin Başkan Putin'den gelen emirler olabileceğini düşündüm. Bu bir savaş duyuruyu, bu bir gaz savaşı." ifadelerini kullandı.

Krutikhin Rusya'nın Avrupa'ya gaz ihraç etmek için mevcut üç boru hattına ve bunu basitçe yapmak için yeterli rezerve sahip olduğunu da sözlerine ilave etti. 

BÖLGEYİ RESESYONA ÇEKEBİLİR

Kuzey Akım boru hattı Avrupa'ya senede 55 milyar metreküp gaz sağlayarak kıtanın lüzumunun takribî yüzde 40'ını karşılıyor. Peş peşe yaptırımlara karşın Rus gazından toplu bir kopuş şu an için mevzubahisi değil ancak boru hattından gaz akışı son aylarda düşüş meylinde.

Moskova Ukrayna'daki savaş sebebiyle kendilerine uygulanan yaptırımlara misilleme olarak boru hattını kapatırsa bu bölgeyi resesyona çekme tehlikeyi taşıyan bir enerji krizinin başlangıcı anlamına geliyor.

Rusya gaz kesintisi için ilk sinyali verdi Avrupanın korktuğu başına geldi...
SICAK HAVA DALGASI ARZI ARTIRDI, AVRUPA ÇÖZÜM ARIYOR

Avrupa'yı saran sıcak hava dalgası sebebi ile enerji arzında ciddi bir çoğalış yaşayan Avrupa ülkeleri şimdi kış aylarında karşılaşabilecekleri devirici enerji kıtlığından sakınmak için gaz depolama kuruluşlarını dolduruyor.

Avrupa Komiteyi Başkanı Tümörsüle von der Leyen krizin çözümü için Azerbaycan'dan alınan natürel gaz ölçüsünün birkaç sene içinde iki katına çıkarılmasını tasarladıklarını duyurdu.